Bentley - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Bentley to brytyjska firma, słynąca z produkcji luksusowych limuzyn oraz bardzo drogich samochodów o charakterze sportowym. Markę Bentley w 1919 r. założył brytyjski przedsiębiorca Walter Owen Bentley.

Pierwszy samochód, Bentley 3 Litry, powstał w 1919 r. zaś w sprzedaży pojawił się w roku 1921. Sukcesy w sporcie samochodowym, o których marzył założyciel firmy Walter Owen Bentley, przyszły w roku 1924 i 1927, kiedy to auta Bentleya zostały zwycięzcami wyścigu w Le Mans. Później, jak to często w biznesie bywa, przyszły poważne zmiany.

W 1931 r. firma Bentley Motors Limited stała się własnością Rolls-Royce'a. Modele Bentleya produkowane po II wojnie światowej, były sportowymi wersjami luksusowych Rolls-Royce'ów. Zdarzały się jednak wyjątki od tej reguły, jak model Bentley R Continental z roku 1952.

Kolejny ważny etap historii dla marki Bentley, rozpoczął się w 1998 r., kiedy to marki Rolls-Royce oraz Bentley kupione zostają przez niemiecki koncern Volkswagena. Przy tym okazało się, że prawa do brytyjskiej marki Rolls-Royce należą do innego niemieckiego producenta, BMW. W efekcie porozumienia między Volkswagenem a BMW, brytyjskie marki zostały rozdzielone i Bentley kontrolowany jest przez Volkswagena a Rolls-Royce przez BMW.

Ciekawostką może być fakt, że choć samochody marki Bentley do tanich nie należą, zaś ich ceny zaczynają się od ok. 1 mln. zł, od 2007 r. istnieje polskie przedstawicielstwo tej brytyjsko-niemieckiej firmy. Polska sieć Bentleya oferuje swoje auta w dwóch salonach w Warszawie: na Powiślu i w salonie VW na Połczyńskiej, a także w Bielsku Białej i Poznaniu. Aktualnie w sprzedaży znajdują się modele Arnage, Mulsanne i Continental.

Oprac. PM na podstawie Bentley, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27255 )
Array ( [docId] => 27255 )