BMW - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

BMW – niemiecki koncern zajmujący się produkcją samochodów osobowych segmentu premium oraz motocykli. Siedziba BMW mieści się w Monachium w Bawarii, zaś niemiecka nazwa firmy to Bayerische Motoren Werke. Firma BMW powstała w 1913 r., a założyli ją Karl Friedrich Rapp i Gustav Otto. Początkowo firma BMW zajmowała się produkcją lotniczą.

Obok niemieckich przedsiębiorców Rappa i Otto, olbrzymi udział w rozwoju BMW mają Austriak Franz Josef Popp, pierwszy dyrektor naczelny firmy, który dołączył do firmy w 1917 r. oraz główny konstruktor Max Friz i właściciel-udziałowiec Camillo Casiglioni. Nazwę BMW nadał marce Popp. W tamtych czasach powstało także do dziś obowiązujące logo marki, czyli obracające się śmigło samolotu na niebieskim, symbolizującym niebo tle.

Kłopoty BMW zaczynają się po I wojnie światowej, kiedy to mocą Traktatu Wersalskiego w Niemczech nie wolno produkować samolotów. W efekcie tego BMW zaczyna produkować podzespoły do produkcji kolejowej oraz pracuje nad motocyklami. W 1923 r. pierwszy motocykl BMW, model R32, jest gotowy.

W 1928 r. w posiadanie BMW wchodzi marka Dixi, zajmująca się produkcją aut na licencji angielskiego Austina Seven. Pierwsze auta opracowane przez inżynierów BMW, modele 327, 328 i 335 oraz I6 powstają w 1933 r. Okres II wojny światowej to znów przestawienie na produkcję lotniczą oraz motocyklową na potrzeby III Rzeszy walczącej na wielu frontach świata. Podczas II wojny światowej zakłady BMW wskutek bombardowań zostały zniszczone, a firma walczyła o życie remontami pojazdów amerykańskiej armii.

Obecnie największymi rynkowymi konkurentem BMW, są Mercedes i Audi. Do najpopularniejszych modeli wytwarzanych przez koncern należą BMW serii 1, 3, 5 i 7, a także popularne SUV-y: BMW X1, X3, X5 oraz X6, a także liczne kabriolety oznaczane literą Z, np. BMW Z4. Do bawarskiego producenta należą dziś także brytyjskie marki: Rolls-Royce i MINI. Z Rolls-Roycem nie było jednak tak łatwo. Mimo bowiem, że BMW i Rolls-Royce współpracowały od początku lat 90. XX w., dopiero w 1998 r. bawarskiemu producentowi udało się kupić Rolls-Royca, po zakończonej ugodą walce z Volkswagenem.

Oprac. PM na podstawie BMW, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27250 )
Array ( [docId] => 27250 )