Buick - samochód luksusowy

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Buick to amerykańska marka samochodów luksusowych. Firma Buick została częścią składową General Motors Corporation i jednocześnie jego pierwszą marką. Buick to w koncernie GM producent aut luksusowych i większym prestiżem od niego cieszy się jedynie Cadillac, który również należy do koncernu GM.

Historia marki Buick zaczyna się w 1899 roku, kiedy to w amerykańskim Detroit konstruktor David Dunbar Buick zakłada spółkę Auto – Vin i Power Buick, początkowo zajmującą się produkcją silników spalinowych.

Firma Buick powstaje w 1903 roku i dopiero wówczas rozpoczyna się produkcja luksusowych samochodów osobowych. Prawdopodobnie w efekcie współpracy założyciela Buicka z twórcą koncernu General Motors Davidem C. Durantem, marka Buick staje się częścią składową koncernu General Motors Corporation. Tradycyjnym znakiem Buicka są trzy tarcze umieszczone w logo marki, co jest symbolem szlacheckiego pochodzenia jej założyciela.

Samochody Buick to auta luksusowe, zaś w macierzystym koncernie GMC jedynie marka Cadillac sygnowana jest wyżej. Buicki znajdują nabywców najczęściej w USA, Kanadzie i Meksyku, a także w Chinach. W roku 1929 uruchomiono produkcję Buicka Marquette, którego produkcja już w 1930 roku została wstrzymana.

 

Największa popularność marki Buick przypadła na lata 80. XX w. Wówczas Buick oferował szeroką gamę modeli samochodów kompaktowych, amerykańskich krążowników, aut coupe a nawet SUV-ów.

Buick Regal Grand National, to model który odniósł największy sukces, jako najszybsze coupe z tamtego okresu. Po 2000 roku, z uwagi na coraz mniejszą popularność aut amerykańskich oraz ich duże silniki a więc i wysokie zużycie paliwa, w ofercie marki Buick pozostały wyłącznie modele Enclave, La Crosse i Lucerna.

oprac. PM na podstawie: Buick, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27262 )
Array ( [docId] => 27262 )