Cadillac - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Cadillac, to jedna z najbardziej popularnych amerykańskich marek samochodów. Marka Cadillac w 1902 roku została stworzona przez Henry’ego M. Lelanda. Cadillac jest częścią koncernu General Motors Corporation i produkuje samochody luksusowe.

Historia marki Cadillac zaczęła się w sierpniu 1902 roku, kiedy to w Detroit, do warsztatu Henry’ego Martina Lelanda zawitali dwaj inwestorzy Forda, William Murphy i Lemuel W. Bowen. Ponieważ nie byli oni zadowoleni ze współpracy z Fordem i chcieli się z tej współpracy wycofać, poprosili Lelanda o pomoc w charakterze konsultanta w wycenie maszyn i fabryki Henry Forda. Przy okazji przedsiębiorców zainteresował silnik projektu Lelanda, którego projekt odrzuciła wcześniej amerykańska marka Oldsmobile.

Spotkanie Lelanda z Murphym i Bowenem zaowocowało także projektem utworzenia własnej marki pod nazwą Cadillac. Logo firmy Cadillac stał się herb de la Mothe Cadillaca, upiększony wieńcem.

Utworzona przez ww. przedsiębiorców marka Cadillac weszła do koncernu General Motors. Od lat 30. XX w. Cadillac uchodzi za markę produkującą najbardziej luksusowe auta wytwarzane w USA. Cadillac umocnił się w okresie po II wojnie światowej, zaś modele DeVille, Eldorado, Fleetwood i Seville to dziś auta uchodzące w Stanach Zjednoczonych za kultowe i korzystali z nich nawet prezydenci USA. Cadillackiem DTS zwanym „bestią” poruszał się prezydent George W. Bush i jeździ nim także obecny prezydent Barack Obama.

Cadillac to w USA synonim jakości. Od 2005 roku wytwarzane są modele Cadillaca specjalnie przygotowane na rynek europejski. Mowa tutaj o Cadillacu BLS, którego produkcja zlokalizowana została w Europie.

oprac. PM na podstawie: Cadillac, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27263 )
Array ( [docId] => 27263 )