Chevrolet - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Chevrolet, to popularna amerykańska firma produkująca samochody osobowe i ciężarowe. Firmę Chevrolet założyli w 1911 roku szwajcarski kierowca wyścigowy Louis Chevrolet oraz William C. Durant. Drugi z wymienionych przedsiębiorców, to założyciel giganta motoryzacyjnego, jakim jest dziś koncern General Motors, od 1917 roku właściciel marki Chevrolet.

Historia marki Chevrolet zaczęła się w 1911 roku w Detroit, czyli kolebce amerykańskiej motoryzacji. Powstała tam wówczas z inicjatywy Williama C. Duranta oraz szwajcarskiego rajdowca Louisa Chevroleta, fabryka samochodów osobowych oraz ciężarówek. Kilka lat później, w 1917 roku, marka Chevrolet stała się częścią koncernu General Motors, które skupiło w jednym ręku także marki: Cadillac, Buick, Pontiac i Oldsmobile.

Okres II wojny światowej to czas, kiedy Chevrolet produkował głównie samochody ciężarowe na potrzeby armii. Był nawet taki czas, że samochody Chevroleta były montowane w Polsce. Na bazie Chevroleta zbudowano także improwizowany pojazd pancerny, który użyty został w Powstaniu Warszawskim w 1944 r.

Po wojnie przyszedł czas na zajęcie się konstruowaniem samochodów sportowych oraz silników do nich. Firma odnosi tutaj spore sukcesy w wyścigach samochodowych. W roku 1963 pojawia się legendarny już dziś Chevrolet Corvette, a w 1967 roku nie mniej popularny, sportowy model Camaro. Model Camaro służył także jako auto służb bezpieczeństwa na torach wyścigowych, w których udział brał także Louis Chevrolet, odnosząc sukcesy w słynnym wyścigu Indianapolis 500.

 

Chevrolet, to najbardziej na całym świecie popularna marka należąca do koncernu General Motors Corporation, do którego należy także niemiecka marka Opel i japońskie Isuzu. W 2004 roku Chevrolet przejął także upadającą południowo-koreańską markę Daewoo.

Najpopularniejsze obecnie w Europie modele Chevroleta, to Spark, Aveo i Cruze. Na całym świecie znane są sportowe Corvette i Camaro oraz terenowy Blazer.

oprac. PM na podstawie: Chevrolet, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27264 )
Array ( [docId] => 27264 )