Citroën – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Citroën – francuska firma zajmująca się produkcją samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Firma Citroen wspólnie z inną francuską marką Peugeot, tworzą koncern PSA. Markę Citroën stworzył w 1919 roku francuski inżynier André Gustave Citroën. Siedziba firmy Citroën znajduje się w Paryżu.

Historia marki Citroën rozpoczęła się w 1919 roku, kiedy to pochodzący z zamożnej żydowskiej rodziny przemysłowców, francuski inżynier André Gustave Citroën postanowił zająć się produkcją samochodów. Założyciel tej francuskiej marki, dał jej także jako nazwę własne nazwisko. Wcześniej zajmował się produkcją kół zębatych. I właśnie te koła zębate, czyli tzw. szewrony, stały się inspiracją do opracowania firmowego logo.

Jeśli mówimy o charakterystycznym logo Citroëna, warto przytoczyć szerszą anegdotę dotyczącą jego powstawania. Jest to bowiem o tyle ciekawe, że znalazł się tutaj także wątek polski. Otóż historia marki mówi, że ojciec André, Levie przyjechał do Polski w interesach i poznał tutaj swoją żonę i późniejszą matkę André. Losy rodzinnych interesów były zawiłe i trudne. Po ukończeniu uczelni technicznej młody André Gustave Citroën przyjechał do Polski i w łódzkich zakładach tekstylnych zgłębiał technologię kół zębatych o daszkowym uzębieniu. Tego typu daszkowe koła były w Polsce używane w maszynach napędzanych wodą, zaś dzięki drewnianej konstrukcji były niezniszczalne. André Citroën był zafascynowany tym, jak skutecznie działają takie napędy i postanowił sam zająć się ich produkcją. Według oficjalnej wersji podawanej przez koncern Citroëna, jego założyciel kupił w Polsce patent na produkcję takich kół. Do dziś dwa szewrony nawiązujące do kształtu zębatek na stalowych kołach pozostały logo tego francuskiego koncernu.

Po wyjściu z wojska w 1904 roku Andre Citroën opatentował stalowe koła z podwójnym uzębieniem daszkowym i założył zakład produkujący koła zębate, pod nazwą "Engrenages Citroën", zaś siedziba firmy była w Fauburgu. Wówczas powstało słynne do dziś logo marki.

W 1905 roku powstało na bazie pierwszej firmy nowe, większe przedsięwzięcie: „Hinstin Freres Citroen&Cie” z produkcją umieszczoną w Essonnes. Rozwój motoryzacji sprawił, że było duże zapotrzebowanie na koła zębate i inne części do aut, dzięki czemu Citroën rozwijał się w szybkim tempie. Firma zajęła się m.in. produkcją przekładni, które kupowało wielu producentów aut i nie tylko. Po II Wojnie Światowej, kiedy jak to wiele firm, Citroen produkował głównie pojazdy dla wojska, koncern skupił się na produkcji aut. W 1934 roku francuski producent aut zostaje przejęty przez producenta opon Michelin. Z kolei w 1974 roku, wspólnie z inną francuską marką Peugeot, Citroen tworzył koncern PSA.

Najbardziej znane dawne modele Citroena, to m.in. 2CV zwany kaczką, DS, GS, CX, BX, Xantia i XM. Współcześnie często spotykane modele Citroena, to: C3, C5, Xsara, Xsara Picasso, C4 i C4 Picasso. Popularne są małe auta dostawcze Berlingo oraz Jumpy i Jumper spokrewnione z Fiatem.

oprac. PM na podstawie: Citroen, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27272 )
Array ( [docId] => 27272 )