Dacia – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Dacia, to rumuńska firma zajmująca się produkcją samochodów osobowych i dostawczych. Marka Dacia powstała w 1952 roku, a pierwsza nazwa firmy, to Uzina de Autoturisme Pitesti. Od początku Dacia współpracowała z francuskim koncernem Renault. Dziś francuski koncern posiada 99,43 proc. udziałów Dacii. Rumuńska Dacia wykorzystuje technologie francuskiego Renault i wytwarza auta na jego licencji.

Historia Dacii rozpoczęła się w 1943 roku. Wówczas powstała Uzina de Autoturisme Piteşti, w której w 1943 roku rozpoczęła się produkcja części do samolotów. W latach 60. XX wieku wybudowano w Pitesti fabrykę samochodów. Pierwszym wytwarzanym w zakładach w Pitesti autem byłą Dacia 1100, czyli licencyjne Renault 8. Początkowo Rumuni chcieli wytwarzać własne auta pod marką Mioveni, jednak zrezygnowali i podpisali umowę o współpracy z Renault.

Kolejnym po Dacii 1100 modelem, była seria modeli 130/121/131/1410, czyli licencyjne Renault 12. Te auta do dziś możemy spotkać nawet na polskich ulicach, choć ich jakość była delikatnie mówiąc nie najlepsza. Dacię serii 1300 wytwarzano w wersjach sedan oraz kombi. Ta druga wersja częściej wykorzystywana była jako sanitarka, czyli ambulans, szczególnie w wersji z napędem na obie osie.

W drugiej połowie lat 70. XX wieku szefowie Dacii zadecydowali o zerwaniu współpracy z Renault i samodzielnym kontynuowaniu produkcji aut, z wykorzystaniem technologii innych firm. W efekcie tego w latach 80. pojawiły się małolitrażowa, nieudana Dacia 500, zaś w 1995 roku na rynku pojawiło się auto Dacia Nova. .Ten drugi model, mimo, że opracowany przez rumuńskich inżynierów, był tak naprawdę nieudaną kopią Peugeota 309 z lat 80. Dacia Nova korzystała z płyty podłogowej 309-ki i z zastosowanej w tym modelu technologii. Nie można jednak powiedzieć, że był to sukces, choć być może zapewnił marce przetrwanie.

Rok 1999 przyniósł przejęcie kontroli nad marką Dacia przez Renault i obecnie francuski koncern posiada aż 99,43 proc. udziałów rumuńskiej marki. Zaowocowało to pojawieniem się globalnego modelu Dacia Logan, w wersjach sedan, MCV, czyli kombi oraz pick-up. W ofercie Dacii występuje także mały hatchback segmentu b, Dacia Sandero oraz modny SUV, Dacia Duster, którego można kupić już za 39 tys. zł. Ceny, to coś czym Dacia rzeczywiście może konkurować z innymi markami na wielu rynkach. Jakość jednak jest zaledwie zadowalająca, a ze względów oszczędnościowych we wszystkich modelach Dacii znajdziemy toporny kokpit pochodzący z modelu Logan.

oprac. PM na podstawie: Dacia, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27271 )
Array ( [docId] => 27271 )