Dodge - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-05-2012 r.

Dodge to amerykański producent samochodów. Firma Dodge powstała w 1914 roku. Założyli ją bracia John i Horacy Dodge. Pierwsza nazwa brzmiała Dodge Brothers Motor Vehicle Co., zaś siedzibą marki zostało mające samochodowe tradycje w USA, miasto Detroit. Marka Dodge od 1928 roku należy do koncernu Chrysler Corporation. Pod marką Dodge występują auta osobowe, vany, suv-y oraz pick-upy.

Historia marki Dodge rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy to w Detroit powstała firma Dodge Brothers Motor Vehicle Co., założona przez braci Johna i Horacego Dodge. Wcześniej bracia Dodge zajmowali się produkcją rowerów oraz części do maszyn. W 1901 roku bracia przenieśli swoją firmę do Detroit, gdzie rodziło się amerykańskie centrum motoryzacyjnego przemysłu. Początkowo firma Dodge produkowała wysokiej jakości łożyska dla innej amerykańskiej marki Oldsmobile, zaś w 1902 roku nawiązana została współpraca z Fordem, polegająca na dostawach silników i części do legendarnego samochodu Ford T.

Początki produkcji samochodów marki Dodge, to 1914 rok, kiedy Dodge rozpoczyna produkcję samochodu wzorowanego na Fordzie T, jednak dużo lepiej wyposażonego i znacznie droższego. Pierwsze auto Dodge'a bardzo szybko stało się przebojem wśród przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej i sprawiło, że marka zaczęła być znana i dostrzegana. Czas II Wojny Światowej, to dla Dodge'a, tak jak dla wielu marek, okres produkcji głównie na potrzeby wojska, a więc produkcja ciężarówek. Kiedy wojna zakończyła się, ciężarówki te pozostały w produkcji na potrzeby cywilnego transportu. Poważne zmiany przyniósł marce rok 1925, kiedy Dodge Brothers Company została kupiona przez Dillon, Read and Co. za ogromną w tamtych czasach sumę 146 milionów dolarów. Z kolei trzy lata później, w 1928 roku firmę Dodge zakupił koncern Chryslera, co niewątpliwie przyczyniło się do zyskania przez markę Dodge popularności w USA.

Pod marką Dodge obecnie wytwarzane są modele Chryslera, jednak z lepszym wyposażeniem i mocniejszymi silnikami. Dodge produkuje samochody osobowe, vany, suv-y oraz pick-upy. Miał także siostrzaną markę Plymouth, jednak w 2001 roku Chrysler zrezygnował z produkcji tych aut. Aktualnie Chrysler Corporation, a więc i Dodge, znajduje się w rękach włoskiego koncernu Fiat, który tym przejęciem chce wejść mocno na amerykański rynek motoryzacyjny.

oprac. PM na podstawie: Dodge, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27268 )
Array ( [docId] => 27268 )