Ford – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Ford Motor Company, to amerykański koncern motoryzacyjny, który założył w Detroit w 1903 roku Henry Ford. Aktualnie siedziba Forda mieści się w Dearborn w stanie Michigan w USA. Koncern Forda działa w branży motoryzacyjnej i jest producentem samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów, a także pojazdów i maszyn rolniczych.

Historia marki rozpoczęła się w 1903 roku, kiedy to Henry Ford, amerykański przedsiębiorca zajmujący się produkcją masową, postanowił produkować samochody własnej marki. W 1904 roku Ford zbudował także fabrykę samochodów w Kanadzie, która istnieje do dziś. Pierwsze auto Forda, słynny model T, zjechał z taśm produkcyjnych w 1908 roku. Właśnie dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej zamiast manufaktury, auta Forda mogły być tańsze od pojazdów wytwarzanych przez konkurencję. Ford T stawał się więc coraz tańszy i przez 20 lat produkcji tego modelu, wyprodukowano go w ponad 15 milionach egzemplarzy.

Forda T zastąpił udany jak wieść niesie, model A, którego w latach 1927-1931 wyprodukowano blisko 4,4 miliona sztuk. Lata trzydzieste przyniosły u Forda podział na produkcję aut osobowych i dostawczych. Wcześniej popularne w USA pick-upy opierały się o konstrukcję samochodów osobowych. Lata II Wojny Światowej zmusiły Forda do zmian w produkcji, w efekcie czego produkowano głównie auto Ford GPW dla armii, które było odpowiednikiem słynnego Jeepa Willysa.

 

Działający w wielu krajach świata koncern Ford, dostosowywał zawsze ofertę aut w zależności od zapotrzebowań miejscowego rynku. Często więc w różnych krajach, w różnych filiach Ford Motor Company produkuje się bardzo różne modele, które często nie występują w innych krajach. Przykładem jest Ford Fusion w wersji amerykańskiej i niemieckiej, czyli dwa zupełnie różne auta. Największa filia Forda znajduje się w Niemczech i jest to Ford-Werke AG z siedzibą w Kolonii. To tam produkowane są popularne w Europie modele: Fiesta, Focus, Mondeo oraz dostawczy Transit.

oprac. PM na podstawie: Ford, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27302 )
Array ( [docId] => 27302 )