Honda – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Honda, to znana na świecie japońska marka, produkująca samochody osobowe, terenowe, dostawcze, a także motocykle i quady. Honda Motor Company, to także największy na świecie producent silników. Firmę Honda założył w 1948 roku Soichiro Honda, a siedziba koncernu mieści się w Tokio.

Historia marki Honda rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy Soichiro Honda, konstruktor aut sportowych i przedsiębiorca, otworzył korporację Honda Motor Co Ltd. i rozpoczął seryjną produkcję mopedów, które eksportowano na Tajwan. W 1949 roku Soichiro Honda wprowadził pierwszy motocykl o nazwie Dream D i pojemności silnika 98 cm³, zaś w 1952 roku otworzył dwie nowe fabryki. Rok 1953 przyniósł pierwszy samochód Hondy. Było nim lekkie auto dostawcze, Honda T360.

Założyciel marki, Soichiro Honda, był wielkim pasjonatem i konstruktorem aut sportowych, postanowił więc wyprodukować pierwszy seryjnie produkowany samochód sportowy, Honda S500. Rok 1965 przyniósł Hondzie najwyższe miejsce na podium Formuły 1, a zapewnił jej to w Meksyku kierowca Richie Ginther. Te sukcesy udało się powtórzyć w latach 80., z zespołami McLarena i Williamsa. W 1971 r. wprowadzono do produkcji motocykl Honda Gold Wing – pierwszy motocykl z biegiem wstecznym i silnikiem na ładunek uwarstwiony CVCC. Dzięki temu silnikowi spaliny nie są katalicznie oczyszczane, ale od razu produkowane są czystsze. Przeznaczony on był do spalania bardziej ubogich mieszanek. Napęd ten odniósł sukces i licencję na niego kupiły Ford, Toyota, Isuzu i Chrysler.

Pierwsze seryjnie produkowane kompaktowe auto pod marką Honda, popularny i dziś Civic, japońska korporacja wprowadziła na rynek w 1972 roku. Pierwszy Civic spełniał amerykańskie normy czystości spalin bez użycia dodatkowych systemów poprawiających ich jakość oraz uzyskał najniższe spalanie wśród aut sprzedawanych za oceanem. W 1978 wprowadzono do produkcji pierwszy, typowo sportowy model Hondy – Hondę Prelude.

Honda Motor Co. produkuje aktualnie: samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki, a także różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Honda jest także największym na świecie producentem silników, których wytwarza ponad 25 milionów rocznie, zaś fabryki koncernu umieszczono w ponad 30 krajach. Najpopularniejsze modele Hondy, to Civic i Accord oraz Legend.

Oprac. PM na podstawie: Honda, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27274 )
Array ( [docId] => 27274 )