Hummer – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Hummer, to nazwa cywilnej wersji amerykańskiego pojazdu przeznaczonego dla wojska, zwanego w wojsku Hum-vee, a którego oficjalna nazwa, to M998 Series HMMWV, czyli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (Wielozadaniowe Pojazdy Kołowe). HMMWV od 1985 roku należą do wyposażenia amerykańskich wojsk. Chrzest bojowy Hum-vee przeszły podczas operacji „Pustynna burza" w Iraku w 1991 roku.

Historia Hummera, czyli HMMWV, zaczęła się w 1979 roku, kiedy amerykański rząd ogłosił konkurs na zaprojektowanie oraz zaopatrzenie armii w nowe pojazdy wielozadaniowe. Wybór padł ostatecznie na projekt M998 Series HMMWV, czyli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (Wielozadaniowe Pojazdy Kołowe). Hum-vee został zastępcą wysłużonego pojazdu M151 MUTT. Nowe auto miało być wszechstronne, sprawdzać się w warunkach bojowych oraz nadawać do transportu lotniczego. W przetargu uczestniczyły Chrysler Defence, Teledyne Continental oraz zwycięzca, czyli AM General Corporation. Ta ostatnia firma wygrała, ponieważ kluczowe okazało się wcześniejsze doświadczenie w produkcji aut dla armii.

Pierwszy prototyp HMMWV powstał w 1980 roku, zaś w projektowaniu auta mieli brać udział inżynierowie z NASA. W 1981 roku AM General otrzymał kontrakt na 1,2 mld USD, za którą to kwotę firma zobowiązała się zbudować w ciągu pięciu lat aż 55 tys. pojazdów Hum-vee dla US Army. Hummer, czy jak kto woli Hum-Vee doskonale sprawdza się podczas zbrojnych interwencji US Army. Korzystają z niego także wojska z ponad trzydziestu krajów, w tym polscy żołnierze stacjonujący w Iraku i Afganistanie. Jest to pojazd wyjątkowo wytrzymały, o którego trwałości krążą legendy, a według Amerykanów dwukrotnie mocniejszy, niż jest to wymagane dla tego typu sprzętu wojskowego.

 

Cywilna wersja Hum-vee (Hummer H1), swoją rynkową karierę rozpoczęła w 1992 roku. Pierwszy egzemplarz cywilnego Hummera H1 zbudowano na zamówienie Arnolda Schwarzennegera, aktora i kulturysty a następnie polityka i gubernatora stanu Kalifornia. Prawa do marki Hummer w 1999 roku nabył koncern General Motors, mimo to pojazdy te nadal produkowane są przez AM General Corporation. Powstały także „lżejsze”, mniejsze odmiany cywilnego Hummera, jak modele H2 i H3 i najmniejszy H4, które są już jednak bardziej SUV-ami, niż wojskowymi pojazdami, jak Hum-vee.

oprac. PM na podstawie: GM, Hummer, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27283 )
Array ( [docId] => 27283 )