Hyundai – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Hyundai, to południowokoreańska marka samochodów wytwarzanych przez koncern Hyundai Motor Company. Koncern Hyundai Group, którego założycielem był Chung Ju-yung powstał w 1947 roku i na początku był firmą budowlaną. Produkcja aut Hyundai rozpoczęła się w 1967 roku. Od 2000 roku koncern, jako Hyundai Motor Company produkuje samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy.

Historia marki Hyundai rozpoczęła się w 1947 roku, w Korei Południowej, kiedy przedsiębiorca Chung Ju-yung założył przedsiębiorstwo budowlane Hyundai Group, które szybko rozrosło się i przekształciło w wielobranżowy konglomerat. Jedną z branż w jakiej z czasem (w 1947 roku) zaczął działać koncern Hyundai Group, stała się branża motoryzacyjna, czyli produkcja samochodów osobowych, ciężarowych i autokarów.

Hyundai Group, podobnie jak inne południowokoreańskie marki, w efekcie ogólnokrajowego kryzysu ekonomicznego spotkało bankructwo. W związku z tym, w ramach restrukturyzacji Hyundai Group podzielono w kwietniu 2003 roku na wiele mniejszych spółek. Produkcją aut po restrukturyzacji koncernu zajęła się spółka Hyundai Motor Company. Oryginalna pisownia nazwy fimy, to Hyeondae, co oznaczać ma nowoczesność, zaś logo, w którym znajduje się ukośna litera H, zawiera w sobie uścisk dwóch dłoni. Koncern Hyundai produkuje swoje auta w Korei Południowej. W związku z ekspansją Hyundaia na rynkach europejskich, koncern zbudował fabrykę samochodów na Słowacji, gdzie produkowane są popularne w Europie modele, jak kompaktowy i30 oraz kompaktowy SUV ix35. Do koncernu Hyundaia należy także inny koreański producent samochodów KIA, zaś auta tej marki także produkowane są na Słowacji.

 

W 2011 roku pojawiły się nowe modele Hyundaia, jak nowe wcielenie kompaktowego i30 oraz większy od niego model Elantra i i40 sedan oraz kombi. W gamie Hyundaia znajdują się także mały Hyundai i10 będący konkurentem Fiata Pandy oraz model i20, czyli przedstawiciel segmentu b. I oczywiście niezwykle popularny miejski SUV Hyundai ix35, będący technicznie spokrewniony z równie znaną Kią Sportage.

oprac. PM na podstawie: Hyundai, Autocenrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27282 )
Array ( [docId] => 27282 )