Iveco – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Iveco, to popularny w Europie włoski producent samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów oraz pojazdów specjalnych. Firma Iveco powstała w 1975 roku jako efekt połączenia kilku małych firm. Iveco stworzyły: włoskie Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Speciali i OM, firma Unic z Francji oraz niemiecki Magirus. Marka Iveco należy do koncernu FIAT.

Historia marki Iveco zaczęła się w 1975 roku, kiedy połączono w jedną firmę działy produkcji samochodów ciężarowych kilku europejskich przedsiębiorstw. Nową markę stworzyły: Fiat Veicoli Industriali, zajmujący się produkcją ciężarówek od 1903 roku, Lancia Veicoli Industriali – producent ciężarówek od 1911 roku, OM, włoski producent od 1907 r., francuska marka Unic, producent ciężarówek od 1905 roku oraz niemiecka firma Magirus-Deutz AG, producent ciężarówek od 1904 roku. IVECO SpA to włoskie przedsiębiorstwo o ogólnoświatowym zasięgu, którego siedziba mieści się w Turynie. Iveco specjalizuje się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Za pośrednictwem własnej marki Irisbus, Iveco jest także dużym producentem autobusów i podwozi autobusowych. Markę Iveco kontroluje koncern FIAT. Nazwa Iveco, to skrót od Industrial Vehicle Corporation, czyli Korporacja Samochodów Przemysłowych.

Początkowo włoski Fiat posiadał 80 proc. akcji Iveco, pozostałe udziały należały do niemieckiego konsorcjum KHD, wcześniejszego właściciela marki Magirus-Deutz. W 1980 roku doszło jednak do przejęcia przez Fiata reszty udziałów Iveco. W 1986 roku Iveco przejęło fabrykę produkującą od 1918 roku ciężarówki marki Ford w Wielkiej Brytanii. Produkowane tam pojazdy wraz z Iveco Zeta stały się podstawą rodziny ciężarówek Iveco Eurocargo.

 

W kolejnych latach doszło do przejęć przez Iveco, najpierw włoskiej firmy Astra, producenta od 1954 roku ciężkich wywrotek i samochodów specjalnych, a w 1990 roku przejęto hiszpańską firmę Pegaso oraz kontrolowaną przez Pegaso brytyjską firmę Seddon Atkinson. W 1999 roku z połączenia Iveco oraz części autobusowej francuskiego koncernu Renault, powstało przedsiębiorstwo Irisbus, które następnie przejęło m.in. 94 proc. udziałów w czeskiej firmie Karosa.

Firma Iveco zajmuje się projektowaniem, produkcją i wprowadzaniem na rynek całej gamy lekkich, średnich i ciężkich pojazdów użytkowych od 2,8 do 40 ton DMC, autobusów miejskich i międzymiastowych pod marką Irisbus, oraz pojazdów specjalnych stosowanych w pożarnictwie Magirus, obronie cywilnej i służbach porządkowych. Iveco zatrudnia około 32000 pracowników, a produkcja odbywa się w 43 zakładach produkcyjnych, w 18 krajach na całym świecie.

oprac. PM na podstawie: Iveco, Fiat, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27280 )
Array ( [docId] => 27280 )