Jeep – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Jeep, to znana amerykańska marka samochodów terenowych. Pierwszym autem produkowanym przez Jeepa, był wojskowy Willys Jeep MB, który został opracowany na potrzeby US Army w 1940 roku, zaś po II wojnie światowej produkowano go także w cywilnej odmianie. Jedna z hipotez dotyczących pochodzenia nazwy marki Jeep mówi, że markę nazwano od postaci z bajki „Popeye”, nazwanej Eugene the Jeep.

Historia marki Jeep zaczęła się od opracowania i wdrożenia do produkcji terenowych pojazdów na potrzeby amerykańskiej armii. Mowa tu o słynnych modelach Willys MA oraz Willys MB, które były także wytwarzane na licencji jako Ford GPW. Zarówno Willysy jak i Ford nazywane były potocznie Jeep, jednak nazwę Jeep producent Willysa utożsamiał ze swoim produktem.

W 1948 roku Komisja Handlu zadecydowała, że Willys nie może uważać się za twórcę Jeepa, za którego uznano firmę Bantam. Nie przeszkodziło to jednak firmie Willys w zastrzeżeniu marki Jeep w 1950 roku. Od tego momentu rozpoczęła się kariera terenowych Jeepów w wersjach przeznaczonych także dla cywilnych odbiorców, a nie tylko dla wojska. Pierwszy Jeep w wersji cywilnej powstał jednak już w 1945 roku, był to Jeep CJ2A, przy czym przydomek CJ oznaczał Civilian Jeep.

Rok 1953 przyniósł zmiany własnościowe i Willys został kupiony przez Kaisera. Dziesięć lat później, w 1963 roku utworzona została spółka Kaiser Jeep. W 1970 spółka ta została wchłonięta przez koncern American Motors Corporation. Z kolei American Motors w 1987 roku kupił koncern Chrysler Corporation i w ten sposób stał się właścicielem marki Jeep.

 

Najpoważniejsze zmiany nastąpiły w 1998 roku, kiedy Chrysler wspólnie z przedsiębiorstwem Daimler-Benz, czyli producentem samochodów marki Mercedes-Benz, stworzyły wspólny koncern pod nazwą DaimlerChrysler. Amerykańsko niemiecki koncern jednak w 2007 roku rozpadł się, zaś spółka Daimler odsprzedała amerykańskiemu inwestorowi swoje udziały w firmie za 5,5 mld euro. Aktualnie marka Jeep, jako część składowa koncernu Chryslera, od 2011 roku kontrolowana jest przez włoski koncern Fiat.

oprac. PM na podstawie: Jeep, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27275 )
Array ( [docId] => 27275 )