Lancia – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Lancia, to marka włoskich samochodów osobowych, założona w 1906 r.w Turynie. Założycielem marki byli Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin. Pierwotnie Lancia produkowała tylko samochody sportowe, następnie ciężarówki i pojazdy dla wojska, aby w końcu wyspecjalizować się w produkcji samochodów luksusowych, co do dziś jest symbolem tej marki. W roku 1969 markę Lancia kupił włoski gigant, koncern Fiat.

Historia marki Lancia zaczęła się w 1906 roku, kiedy dwaj włoscy przedsiębiorcy Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin utworzyli spółkę "Lancia & Cie". Pierwszą seryjnie produkowaną Lancią była Lancia Alfa, którą opracowano w 1907 roku i produkowano w latach 1908-1909. Aż do 1930 roku modele Lancii nazywane były literami greckiego alfabetu. Później Lancie dość często nazywano imionami kobiecymi, np. Giulia. Znanym modelem Lancii w okresie międzywojennym, był model Lambda z 1922 r. Lancia Lambda była pierwszym samochodem na świecie, w którym zastosowano samonośne nadwozie i niezależne zawieszenie przednich kół.

Kolejne modele Lancii dość szybko sprawiły, że marka zaczęła być postrzegana jako luksusowa. Lancie mają swój niepowtarzalny styl i wyróżniają się elegancją wśród innych aut. W 1954 roku w zakładach skonstruowano i pokazano światu pojazd nadający się do wyścigów Formuły 1, czyli Lancię D50. Jednak z powodów finansowych, tj. kłopotów marki, Lancia wycofała się z wyścigów po sezonie 1955 roku i od następnego sezonu jej auta występowały w wyścigach jako Ferrari. Lancia oprócz aut osobowych i wyścigowych, produkowała także pojazdy ciężarowe, autobusy oraz pojazdy specjalne dla wojska. W tym celu stworzono specjalny oddział firmy „"Lancia Veicoli Industriali", który w 1975 roku znalazł się w nowej spółce Fiata, czyli Iveco. Po wejściu do spółki Iveco, Lancia zaprzestała produkcji samochodów użytkowych.

 

Mimo, że od roku 1969 marka Lancia należy do włoskiego koncernu Fiat, samochody osobowe są nadal produkowane pod własną marką. Koniec lat 70. XX wieku przyniósł marce Lancia przejęcie kontroli nad włoskim producentem małych aut, firmą Autobianchi. W 1980 roku zaczęła się sprzedaż aut Autobianchi za granicą wyłącznie pod marką Lancia, zaś w 1996 roku nazwa Autobianchi przestała funkcjonować na rynku włoskim, a produkowane przez Autobianchi auta nosiły już nazwę Lancia.

Lata 90. XX wieku przyniosły w firmie Lancia poważną restrukturyzację. W efekcie tych zmian zamknięto fabrykę w Arese, zaś produkcja przeniesiona została do fabryk Fiata. Produkcja małego modelu Ypsilon odbywała się od tej pory w Termini Imerese na Sycylii, zaś nowy model, który wszedł na rynek w 2011 roku, wytwarzany jest w Polsce w fabryce Fiat Auto Poland w Tychach.

oprac. PM na podstawie: Lancia, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27277 )
Array ( [docId] => 27277 )