Land Rover – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Land Rover, to tradycyjna marka samochodów terenowych, które od 1948 roku wytwarzano w Wielkiej Brytanii. Początkowo auta te wytwarzano pod nazwą Rover, później Land Rover Defender. Model Defender słynie na świecie z dużej wytrzymałości i możliwości jazdy w trudnym terenie. Od 2008 roku brytyjska marka Land Rover należy do indyjskiego koncernu Tata Motors.

Historia marki Land Rover rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy to w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się produkcja samochodów terenowych przeznaczonych na rynek cywilny oraz wojskowy. Początkowo auta terenowe produkowano pod nazwą Rover, zaś niezależną marką Land Rover stał się dopiero w roku 1975. Podstawowym produktem brytyjskiej firmy był i jest Land Rover Defender, czyli solidny, ciężki samochód terenowy. Defender słynie z doskonałego radzenia sobie z jazdą w ciężkim terenie oraz z dużej trwałości, co wynika po części z prostej budowy. Przez wiele lat produkcji Land Rover Defender, produkowany w odmianach krótkiej i przedłużonej oraz pick-up, poddawany był jedynie drobnym zmianom technicznym, aby był jeszcze trwalszy i jeszcze lepszy, natomiast zasadniczy kształt auta pozostaje niezmieniony.

Z uwagi na te zalety, dużo Land Roverów Defender wykorzystywanych jest np. w Afryce. Defender to także dobre auto dla wszelkiego rodzaju służb. Land Roverami jeździ np. polska Straż Graniczna, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), a także policja i wojsko. Specjalne odmiany Defendera są także wykorzystywane przez armię brytyjską na misjach wojskowych.

W roku 1970 roku firma Land Rover uruchomiła także produkcję lepiej wyposażonych samochodów Range Rover, które były po trosze prekursorami modnych dziś aut typy SUV. Aktualnie produkowane modele Land Roverów to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque oraz opisywany Defender. W latach 90. XX wieku firma Land Rover znalazła się w tarapatach finansowych, w efekcie czego w 1994 roku znalazła się pod kontrolą BMW. W roku 2000 BMW sprzedało koncernowi Ford Motor Company prawa do marki Land Rover, zaś w 2008 roku właścicielem marki Land Rover stało się indyjskie przedsiębiorstwo Tata Motors.

oprac. PM na podstawie: Land Rover, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27285 )
Array ( [docId] => 27285 )