Lexus – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Lexus, to japońska marka luksusowych samochodów osobowych, należąca do koncernu Toyota Motor Corporation. Plan stworzenia marki aut segmentu premium prezes Toyoty Eiji Toyoda ogłosił w 1983 roku. Pierwszy Lexus pojawił się na rynku w 1989 roku. Lexusy pierwotnie przeznaczone były na rynki amerykański i kanadyjski. W związku z zainteresowaniem klientów, zaczęto je sprzedawać także w Europie.

Nazwa Lexus nie oznacza niczego szczególnego, ma zaś kojarzyć się z elegancją i luksusem. Marka Lexus została stworzona przez koncern Toyota w latach 80. XX wieku, aby auta tego japońskiego producenta mogły stać się godnymi konkurentami luksusowych samochodów produkcji europejskiej i amerykańskiej. Lexus miał więc być bronią Toyoty na BMW, Audi i Mercedesa, czy Jaguara.

Pierwszy model luksusowej Toyoty, czyli Lexus LS 400, pojawił się na wybranych rykach w 1989 roku. Było to duży luksusowy sedan mający konkurować z ówczesnymi: Mercedesem klasy S, BMW serii 7 oraz Jaguarem XJ. Lexus LS 400 wyposażony został w silnik benzynowy V8 dysponujący mocą aż 245 KM. W konstruowaniu tego silnika brali udział inżynierowie Formuły 1 i udało się stworzyć jeden z najcichszych silników wszech czasów. Silnik ten współpracował w modelu LS 400 z 5 biegową skrzynią automatyczną. W 1989 roku Lexus przedstawił także inny model ES 250, który bazował na popularnej Toyocie Camry. Z kolei na pierwszego sportowego Lexusa SC 30/ SC 400 przyszedł czas w 1991 roku. Lexus SC 300 wyposażony został w identyczny silnik, jak model LS 400.

Przełomowym autem, które mogło bez kompleksów powalczyć z Mercedesem klasy E czy BMW serii 5, był Lexus GS 300. Model ten bazował na tylno napędowej Toyocie Crown. W Japonii model ten pojawił się w 1991 roku jako Toyota Aristo, zaś świat ujrzał go dwa lata później pod nazwą Lexus GS 300. Nadwozie Lexusa GS 300 zostało zaprojektowane przez włoską firmę stylistyczną Ital Design. W 1996 roku Lexus zaprezentował pierwszego SUV-a, model LX 450, który był luksusową odmianą Toyoty Harrier występującej tylko w Japonii. Rok 1998 przyniósł Lexusa IS 200 / IS 300, czyli model klasy średniej, który miał być narzędziem do walki z autami takimi jak BMW serii 3. Auto prezentowało się dobrze, jednak nie odniosło rynkowego sukcesu, z powodu ograniczonej liczby silników (2.0 i 3.0). Silnik 2.0 modelu IS 200 krytykowano za zbyt małą moc.

oprac. PM na podstawie: Lexus, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27290 )
Array ( [docId] => 27290 )