Lincoln – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Lincoln, to marka luksusowych samochodów osobowych, która należy do amerykańskiego koncernu Ford Motor Company. Auta marki Lincoln, to ekskluzywne i najbardziej reprezentacyjne pojazdy produkowane przez koncern Forda. Lincoln to także odpowiedź Forda na luksusową markę Cadillac, należącą do innego amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia marki zaczęła się w 1917 roku, kiedy Henry Leland założył firmę Lincoln Motor Company. Już w 1920 roku wyprodukowano pierwszy model Lincoln V8. Nazwę Lincoln, Henry Leland nadał marce w hołdzie prezydentowi Abrahamowi Lincolnowi, na którego głosował w roku 1860. W 1922 roku firmę Lincoln przejął Ford Motor Company i tak zostało aż do dzisiaj.

Firma Lincoln zajmuje się produkcją luksusowych samochodów osobowych, w tym: limuzyn rządowych, limuzyn używanych przez zamożnych ludzi, pick-upów, SUV-ów oraz aut terenowych. W 1999 roku koncern Forda utworzył spółkę, filię Premier Automotive Group. W skład tej grupy oprócz marki Lincoln, weszły: Volvo, Jaguar, Daimler, Aston Martin i Land Rover. Produkcja samochodów marki Lincoln odbywa się w USA, Kanadzie i Meksyku.

Jako ważny fakt z historii marki Lincoln, warto odnotować prezentację w 1936 roku modelu z nadwoziem o aerodynamicznym kształcie. W 1939 roku pojawił się z kolei prywatny model Edsela Forda, syna Henry'ego, o nazwie Continental, co dało początek całej serii aut o tej nazwie. Pierwszy powojenny model pokazano w roku 1949, zaś w roku 1956 zaprezentowano model Continental Mark II. Rok 1961 przyniósł nową wersję modelu Continental sedan i kabriolet. Później w takim właśnie kabriolecie Lincolna zginął prezydent John Fitzgerald Kennedy. Nowy model flagowy, Lincoln Town Car został zaprezentowany w 1981 roku, zaś w 1989 roku ów model z lat 1989-1994 otrzymał zaszczytny tytuł magazynu „Car and Driver”, który wybrał Lincolna Continentala do prestiżowej „Listy dziesięciu”, najbardziej udanych samochodów sezonu. W 1998 roku zaprezentowany został pierwszy SUV Lincoln Navigator, którego produkcja trwa nadal.

oprac. PM na podstawie: Lincoln, Ford, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27291 )
Array ( [docId] => 27291 )