Maserati – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Maserati, to włoska marka samochodów sportowych i wyścigowych, której siedziba mieści się w Modenie. Firma Maserati założona została w 1914 roku przez braci Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto i Mario Maserati. Od 1993 roku właścicielem marki Maserati jest koncern Fiat, zaś firma ta współtworzy grupę Ferrari-Maserati.

Historia marki zaczęła się w 1914 roku, kiedy to sześciu braci: Alfieri, Bindo, Carlo, Ernesto, Ettore i Mario Maserati założyli spółkę Societa Anonima Officine Alfieri Maserati. Na początku firma Maserati zajmowała się przygotowywaniem do udziału w wyścigach samochodów innych marek. Logo firmy, czyli słynny trójząb, zaprojektował Mario, jeden z braci Maserati, zafascynowany rzeźbą i malarstwem. Według niektórych źródeł inspiracją dla niego stał się posąg Neptuna wznoszący się nad ulicami Bolonii.

Przygotowywanie aut dla innych marek, było poniżej ambicji braci Maserati. Dlatego w 1926 roku stworzyli oni swoje pierwsze auto Maserati model Tipo 26, przygotowane tak, by mogło brać udział w wyścigach. Model Tipo 26 okazał się w swojej klasie bezkonkurencyjny i w 1929 roku samochód ten, wyposażony w 16-cylindrowy silnik, pobił rekord prędkości samochodów o pojemności silnika do 3,5 litra. W tym momencie stało się jasne, że Auto-Union i Mercedes mają godnego rywala w wyścigach, zaś w latach 1937-1940 auta Maserati wygrywały wyścigi Targa Florio i słynny wyścig w Indianapolis.

 

Konstruowanie wyścigówek i udział w wyścigach kosztowało olbrzymie pieniądze, co doprowadziło braci Maserati do poważnych kłopotów finansowych. Przyczyną mogło być tutaj budowanie jedynie aut wyścigowych, podczas gdy konkurenci budowali również osobowe, cywilne auta, dobrze na tym zarabiając. Bracia Maserati nie rozumieli tego i z powodów finansowych zmuszeni byli sprzedać firmę włoskiej rodzinie Orsi, co stało się w roku 1937.

Firma Orsi przeniosła siedzibę Maserati do Modeny i rozpoczęła seryjną produkcję samochodów w wersji cywilnej. Decyzja taka nie spodobała się braciom i w 1947 roku rozstali się na zawsze z firmą Maserati. Później firma zmieniała właścicieli jeszcze kilkukrotnie. W latach 1968-1975 właścicielem Maserati był Citroen, zaś w latach 1975-1993 włoska marka DeTomaso. W 1993 roku właścicielem marki Maserati stał się koncern Fiat i utworzył w ramach własnego koncernu grupę Ferrari-Maserati.

oprac. PM na podstawie: Maserati, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27292 )
Array ( [docId] => 27292 )