Maybach – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Maybach, to marka luksusowych limuzyn oraz samochodów sportowych, uznawanych za klasę najwyższą na świecie i jednocześnie najdroższych. Firma Maybach Motorenbau powstała w 1909 roku. Założył ją niemiecki konstruktor Wilhelm Maybach wraz ze swoim synem Karlem. Początkowo firma produkowała silniki lotnicze o dużej mocy. W 1996 roku firmę Maybach kupił Daimler-Benz.

Historia marki Maybach zaczęła się w 1909 roku, kiedy Wilhelm Maybach oraz jego syn Karl założyli własne przedsiębiorstwo Maybach Motorenbau. Początkowo w fabryce Maybacha powstawały silniki lotnicze m.in. do słynnych sterowców Zeppelin. Podczas II wojny światowej Maybach, podobnie jak wielu światowych producentów, ratował się produkcją dla armii, budując silniki do niemieckich czołgów i transporterów opancerzonych. Maybach od początku istnienia był dość mocno związany z koncernem Daimler-Benz, w związku z tym, że Wilhelm Maybach skonstruował pierwszego Mercedesa 35 PS. Po doświadczeniach z silnikami lotniczymi, dla Maybacha przyszedł czas na poszerzenie produkcji o gamę silników z zapłonem iskrowym do napędu samochodów, pojazdów szynowych, latających i jednostek pływających. Niezależnie od tego, równolegle produkowano przekładnie do różnych pojazdów. Maybach Motorenbau to także jedna z pierwszych firm, które zaczęły stosować silnik Diesla do napędu pojazdów szynowych.

Pierwszy luksusowy samochód Maybach, pojawił się w 1919 roku, zaś w 1921 trafił do sprzedaży model W3, który wyposażono w 6-cylindrowy silnik o pojemności 5,7 litra. Wytwarzany był z nadwoziem limuzyna, phaeton i landaulet. W 1929 roku swą premierę miał pierwszy na świecie samochód z silnikiem V12, Maybach DS. Najlepsze odmiany DS7 i DS8 z silnikami 7 i 8-litrowymi o mocy 150 i 200 KM nosiły nazwę Zeppelin.

W 1938 w związku z kooperacją Maybacha i oponiarskiej firmy Fulda, stworzono prototyp opływowego samochodu na bazie Maybacha SW38, który posłużył do osiągnięcia granicy prędkości 200 km/h. Do 1941 roku wyprodukowano łącznie 1800 tych aut. Produkcja samochodów była w Maybachu niszowa i przez ponad 20 lat (1919-1941) wyprodukowano tylko ok. 2100 aut.

Karl Maybach, syn założyciela firmy Maybach, zmarł w 1960 roku. Po jego śmierci prawa do marki zastrzegł sobie koncern Daimler-Benz, jednak właścicielem Maybacha stał się dopiero w 1996 roku. Pierwszy prototyp luksusowej limuzyny Maybach, zaprezentowano w 1997 roku. Pierwsze Maybachy, modele 57 i 62, zaprezentowane zostały w 2002 roku w USA. Rok 2005 przyniósł z kolei Maybacha Exelero. Model ten powstał podobnie jak 66 lat wcześniej przy współpracy Maybacha i Fuldy. Celem Exelero miało być także przełamanie granicy prędkości, jednak tym razem 350 km/h. Ceny Maybachów zaczynały się do 310 tys. euro. W Polsce jest kilkanaście Maybachów, zaś w Niemczech około 50. Pod koniec 2011 roku szef koncernu Daimler-Benz Dieter Zische poinformował o likwidacji marki Maybach w 2012 roku z powodów finansowych.

oprac. PM na podstawie: Maybach, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27293 )
Array ( [docId] => 27293 )