Mazda – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Mazda, to marka japońskich samochodów osobowych. Siedziba Mazdy mieści się w japońskim mieście Hiroshima. Firma ta została założona w 1920 roku i początkowo produkowała obrabiarki. Pierwszy prototyp trójkołowego samochodu Mazda skonstruowano w 1931 roku. Mazda jest producentem samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów.

Historia marki Mazda zaczęła się w 1920 roku, kiedy powstała założona przez Jujiro Matsudę i grupę inwestorów mała firma Toyo Kogyo produkująca obrabiarki. Dość szybko ruszyły prace projektowe nad pierwszym samochodem, w efekcie czego w 1931 roku powstał pierwszy prototyp samochodu trójkołowego Mazda. Nazwa Mazda według jednych źródeł pochodzi od nazwiska założyciela (Jujiro Matsuda), zaś według innych, od starożytnego boga światła Ahury Mazdy. W 1931 roku Mazda uruchomiła produkcję pierwszych pojazdów, którymi były małe trójkołowe bagażówki Mazda-go, które były połączeniem motocykla z samochodem. W pierwszym roku wyprodukowano 66 egzemplarzy, a autko cieszyło się takim powodzeniem, że uruchomiono eksport do Chin. W roku 1934 firma nieoficjalnie zmieniła nazwę z Toyo Kogyo na Mazda i opracowano pierwsze logo marki.

Pierwsze auta osobowe Mazda zaczęły powstawać w 1940 roku, jednak wybuch II Wojny Światowej zatrzymał produkcję. W wyniku zrzucenia 6 sierpnia 1945 bomby atomowej na Hiroszimę, gdzie mieści się siedziba Mazdy, zniszczona została duża część fabryki. Po odbudowie udało się wznowić prace nad produkcją samochodów. Przełomowy dla Mazdy okazał się rok 1960, kiedy to pokazano innowacyjny jak na tamte czasy model samochodu osobowego o nazwie Mazda R360. Był to pierwszy model pojazdu osobowego, czterokołowego, jaki zaprezentowała japońska firma. Mazda R360 była pojazdem typu coupé o lekkiej konstrukcji, zaś auto napędzał dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik o pojemności 356 cm³. Była to bardzo udana konstrukcja, model ten charakteryzował się bardzo niskim zużyciem paliwa na poziomie 3,1 litra na 100 km.

W 1961 roku Mazda kupiła licencję od niemieckiej firmy NSU Motorenwerke AG i Feliksa Wankla, inżynierowie Mazdy zainteresowani byli możliwością prowadzenia dalszych prac nad innowacyjnym silnikiem rotacyjnym, potocznie zwanym silnikiem Wankla. Fakt ten wyróżnił firmę na tle innych japońskich producentów. Mazda została wtedy jedyną firmą, która produkowała 3 odmienne rodzaje silników: konwencjonalny tłokowy benzynowy, napędzany olejem napędowym i z wirującym tłokiem o skomplikowanej konstrukcji. W kolejnych latach Mazda produkowała pierwszy samochód czterodrzwiowy z nadwoziem sedan o nazwie Mazda Carol oraz pierwszy kompaktowy pick-up, który rozpoczął serię B.

Od 1975 roku Mazda oficjalnie przyjęła słowo mazda jako swój znak handlowy. Od tej pory logo Mazdy umieszczane jest na samochodach i akcesoriach. Ważny moment dla Mazdy, to rok 1978, kiedy oficjalnie przedstawiono model Mazda RX-7, czyli lekkie, stylowe coupé, łączące wysoką jakość i świetne osiągi. Model ten z miejsca podbił świat zwiększając sprzedaż samochodów z silnikami rotacyjnymi do poziomu 1.000.000 sztuk. W 1980 roku zadebiutował z kolei inny ważny model, kompaktowa Mazda Familia GLC, znana jako Mazda 323. Model ten uratował japońską markę przed skutkami kryzysu paliwowego. Inny sukces Mazdy, to pojawienie się pojazdu Mazda Capella (626), jednego z najpopularniejszych modeli marki. Aktualnie wytwarzane są modele: Mazda 3 (następca 323), Mazda 6, minivan Mazda 5, oraz SUV-y CX-5, CX-7 i CX-9 oraz niezmiennie od 1990 roku, mały kabriolet Mazda MX-5 (Miata).

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27294 )
Array ( [docId] => 27294 )