Mercury – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Mercury, to marka samochodów produkowanych przez amerykański oddział Ford Motor Company. Marka Mercury stworzona została w 1939 roku przez Edsela Forda, syna słynnego Henry Forda. Auta marki Mercury sytuowane są w ofercie Forda pomiędzy popularnymi Fordami, a luksusowymi limuzynami Lincoln. Nazwa marki Mercury pochodzi od z rzymskiej mitologii od nazwy jednego z bogów.

Historia marki Mercury zaczęła się w 1939 roku, kiedy to o jej utworzeniu zadecydował Edsel Ford, syn Henry’ego Forda, założyciela Ford Motor Company. W dwudziestoleciu międzywojennym koncern Forda produkował popularne modele pod własną marką oraz luksusowe Lincolny. W ofercie brakowało jednak marki pośredniej, która byłaby godnym konkurentem rynkowym dla marek Buick, DeSoto, Oldsmobile czy Chrysler. W 1938 roku zaprezentowano nowe auto marki Mercury. Auto to było bardziej luksusowe od Forda i wyposażono je w zmodyfikowany silnik Forda V8, o zwiększonej pojemności i mocy. Przerwa produkcyjna, wynikająca z przestawienia produkcji na potrzeby wojenne nie zmieniła tych planów w 1950 roku wznowiono produkcję samochodów Mercury.

Wprowadzenie marki Mercury okazało się dla Forda strzałem w dziesiątkę. Przez większość lat, poza małymi wyjątkami, samochody Mercury były właściwie droższymi, lepiej wyposażonymi wersjami popularnych amerykańskich Fordów. Auta marki Mercury koncern Ford sytuuje między popularnymi i tańszymi autami marki Ford, a drogimi, ekskluzywnymi limuzynami marki Lincoln, także należącej do Forda. Wszystkie modele Mercury mają więc swoje odpowiedniki wśród aut Forda, dzieląc z nimi konstrukcję oraz silniki.

 

Auta marki Mercury spotyka się w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Meksyku oraz na Bliskim Wschodzie. Od 1999 roku w Kanadzie samochody Mercury przemianowane są na Fordy. Od 2000 roku sprzedaż aut Mercury spadła o 74 proc. w związku z czym koncern Ford Motor Company podjął decyzję o zakończeniu produkcję aut tej marki.

oprac. PM na podstawie: Mercury, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27296 )
Array ( [docId] => 27296 )