MG – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

MG, to marka brytyjskich samochodów osobowych, głównie kabrioletów. Marka MG stworzona została w 1924 roku przez Williama Morrisa i Cecila Kimbera, zaś nazwa MG to skrót od Morris Garages, nazwy dealera samochodów Morris w Oksfordzie.

Historia marki MG zaczęła się w 1924 roku, kiedy firma Morris Garages, należący do Wiliama Morrisa dealer samochodów Morris, rozpoczął produkcję własnych wersji pojazdów zaprojektowanych przez Cecila Kimbera. Wspomniany Kimber, dołączył do firmy Morris Garages w 1921 roku początkowo jako specjalista ds. sprzedaży, a następnie został głównym menedżerem firmy.

Cecil Kimber rządził firmą MG do roku 1941. Jego rządy w MG przypieczętował konflikt z lordem Nuffieldem, dotyczący kierunku produkcji przez fabrykę MG podczas II wojny światowej. W 1945 roku Cecil Kimber zginął tragicznie w niejasnej do końca katastrofie kolejowej. W 1952 roku doszło do połączenia firmy MG z firmą BMC, zaś szefem MG został wieloletni pracownik tej firmy John Thornley, któremu udawało się prowadzić firmę przez jej najlepsze lata, aż do swojej emerytury, na którą poszedł w 1969 roku.

 

Lata 1952-2005 to czas, kiedy firma MG w ramach Rover Group przechodziła przez kolejnych właścicieli. Byli to kolejno: British Motor Corporation, British Aerospace a w końcu BMW. Po bankructwie Rovera, do czego doszło w 2005 roku, działalność firmy MG została zawieszona. Jeszcze w tym samym roku 2005, MG kupiła chińska firma Nanjing Automobile Group i w 2007 roku produkcja aut MG została wznowiona.

oprac. PM na podstawie: MG, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27297 )
Array ( [docId] => 27297 )