MINI – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

MINI to brytyjska marka zajmująca się produkcją małych samochodów. Początkowo marka MINI należała do przedsiębiorstwa British Motor Corporation. Auta produkowane wówczas przez koncern BMC, to modele Morris Mini Minor oraz Austin 7. Od 1994 roku marka MINI należy do niemieckiego koncernu BMW, zaś od 2000 roku trwa produkcja obecnego MINI, czyli następcy kultowego Mini Morrisa w różnych odmianach.

MINI, to brytyjska marka produkująca małe samochody osobowe. W początkach działalności marka Mini była własnością koncernu British Motor Corporation. Auta produkowane przez BMC oferowano jako Austin 7 oraz Morris Mini Minor. Auta wytwarzane przez BMC po latach uznano za jedne z najważniejszych produktów motoryzacji na świecie.

Od roku 1994 marka MINI należy do niemieckiego koncernu BMW. Od 2001 roku pod marką MINI produkowane są małe luksusowe samochody osobowe, stylistycznie wzorowane na klasycznym Mini. Mimo, że wyglądem i własnościami jezdnymi nowe MINI nawiązuje do protoplasty z 1959 roku, to jednak bogate wyposażenie seryjne, wysoka cena oraz docelowa grupa klientów bardzo te auta różnią.

W 2006 roku do produkcji weszło MINI drugiej generacji, jeszcze bardziej różniące się od pierwowzoru. Samochody MINI wyprodukowane po 2006 roku zostały w całości opracowane przez BMW. Co ciekawe, silniki zaprojektowane zostały przez BMW przy współpracy francuskiego koncernu PSA Peugeot Citroen. W najnowszych MINI znajdziemy już takie nowoczesne rozwiązania, jak system np. Start&Stop.

Po 2006 roku w MINI zmieniono także skrzynie biegów, wnętrze, detale zewnętrzne i silniki. MINI produkowane przez BMW pierwotnie występowało jako hatchback. W 2005 roku do oferty dołączył model Cabrio. W 2007 zaprezentowano Mini Clubman, czyli odmianę kombi, w 2010 roku do oferty wszedł SUV Countryman, zaś od 2011 roku produkowane jest Mini Coupe

oprac. PM na podstawie: Mini, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27287 )
Array ( [docId] => 27287 )