Mitsubishi – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Mitsubishi, to japoński konglomerat skupiający niezależne przedsiębiorstwa pod wspólnym szyldem Mitsubishi Group. Oddział zajmujący się produkcją samochodów nosi nazwę Mitsubishi Motors. Firma została założona w 1870 roku przez przedsiębiorcę Yataro Iwasaki i pierwotnie prowadziła działalność transportową. Od 1873 roku firma nosiła nazwę Mitsubishi Shokai.

Początki firmy Mitsubishi przypadają na rok 1870, kiedy japoński przedsiębiorca Yataro Iwasaki założył firmę transportową, która w 1873 roku przyjęła nazwę Mitsubishi Shokai. Działalność Mitsubishi stopniowo poszerzała się i aktualnie jest to konglomerat niezależnych firm skupionych w koncernie Mitsubishi Group, który jest spółką akcyjną notowaną na tokijskiej giełdzie.

Nazwa Mitsubishi pochodzi od słów „mitsu”, czyli trzy i „bishi”, czyli diamenty. Logo marki Mitsubishi, to właśnie symbol trzech diamentów. Od roku 1917 Mitsubishi Motors produkuje samochody osobowe, ciężarowe i autobusy. Pierwszy samochód Mitsubishi, model A, wyjechał z fabryki w 1917 roku i był autem wzorowanym na Fiacie Zero. Mitsubishi A uważane jest za pierwsze seryjnie wytwarzane auto w Japonii, choć jak mówią niektóre źródła, wyprodukowano zaledwie 22 takie auta. Nadwozie modelu A wytwarzane było z cedru białego, który przygotowywano według tradycyjnych metod obróbki drewna i malowano je kilkoma warstwami wodoodpornego lakieru. Mitsubishi A nie był przez to tanim modelem i jedno takie auto kosztowało więcej niż kilka znanych wówczas Fordów model T.

Oprócz branży motoryzacyjnej, zakres działalności Mitsubishi Group jest bardzo szeroki. Pod znakiem trzech diamentów prowadzona jest działalność w przemyśle ciężkim: huty, stocznie, wytwórnia lotnicza i zakłady zbrojeniowe, czym zajmuje się spółka Mitsubishi Heavy Industries. Do koncernu należą także największe japońskie zakłady chemiczne Mitsubishi Chemical, a także własny bank Mitsubishi. Koncern Mitsubishi Group posiada także udziały w firmie Nikon, która jest producentem sprzętu fotograficznego.

oprac. PM na podstawie: Mitsubishi, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27286 )
Array ( [docId] => 27286 )