Abarth Punto - segment B+

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Abarth Punto to sportowa odmiana jednego z bardziej znanych samochodów segmentu B, czyli klasy aut małych, jakim jest Fiat Punto. Punto I zadebiutowało w 1993 roku, zaś marka aut sportowych Abarth, będąca także fabrycznym tunerem aut Fiata, reaktywowana została w 2007 roku. Pierwszym autem sportowym marki, która dostała od Fiata nowe życie, jest właśnie Abarth Grande Punto, a teraz Abarth Punto.

Abarth Punto występuje wyłącznie w trzydrzwiowej odmianie hatchback. Rynkowi konkurenci Abartha Punto, to głównie Renault Clio Sport, Opel Corsa OPC, Seat Ibiza Cupra, Mitsubishi Colt Ralliart oraz Ford Fiesta ST. Alternatywą mogą być także mocniejsze odmiany aut klasy niższej średniej, czyli z segmentu C, zwane kompaktami, jak np. Volkswagen Golf GTI. Te jednak mogą być jeszcze droższe niż i tak już nie tani Abarth Punto, czyli sportowe Punto z logo skorpiona na masce.

Zalety Abartha Punto to duża przestrzeń dla kierowcy i pasażerów oraz dobra ergonomia. Auto zaprojektowane przez włoskiego mistrza Giorgetto Giugiaro ma swój styl i charakter. Abarth Punto, szczególnie po tuningu fabrycznym, zaserwowanym mu przez firmę Abarth może się podobać i bardzo zwraca na siebie uwagę. Według użytkowników, minusem Fiata Punto więc i Abartha Punto są zbyt mało wydajne wentylacja i ogrzewanie.

 

W Polsce nowy Abarth Punto z silnikiem benzynowym T-Jet o pojemności 1.4 litra i mocy 165 koni mechanicznych z manualną skrzynią sześciobiegową i nadwoziem trzydrzwiowy Hatchback, kosztuje 75 tysięcy złotych.

Ceny używanych Abarthów Punto z 2008 roku, oscylują w okolicach kwoty 41 900 zł, za auto z przebiegiem rzędu 75 700 złotych. Trzyletni Abarth Punto z 2009 roku, to wydatek od 32 do 45 tys. złotych, dwuletnich egzemplarzy używanych nie udało się znaleźć na rynku wtórnym, zaś auta roczne z 2011 roku, wyceniane są na kwoty ok. 62 990 złotych, za auto z przebiegiem około 12 500 km.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27368 )
Array ( [docId] => 27368 )