Audi 80 B4 – opinie, doświadczenia, na co warto zwrócić uwagę

Autor: Duda Daniel
Data: 30-09-2012 r.

Audi 80 pomimo swojego wieku nadal jest autem często poszukiwanym na rynku aut używanych. Spowodowane jest to między innymi jej dużą trwałością, małą awaryjnością oraz typowym, klasycznych nadwoziem, które wielu osobom się nadal podoba. Za egzemplarz w bardzo dobrym stanie często trzeba zapłacić więcej niż za jej następczynie czyli Audi A4.

Audi 80 B4 było produkowane w latach 1992-1995, model ten zastąpił serię o oznaczeniu B3. W odniesieniu do poprzedniczki wizualnie wiele się nie zmieniło. Maska została scalona z wlotem powietrza, zmieniono tylne światła oraz wnętrze auta, poza tym kilka drobnych zmian. Konstrukcyjnie sprawa wygląda dużo lepiej, w B4 zwiększono rozstaw osi, wydłużono tylne podłużnice oraz co ważne przeniesiono zbiornik paliwa pod spód bagażnika, co znacznie poprawiło przestronność oraz ładowność. W gamie silników pojawiły się nowe pozycje, we wnętrzu natomiast zastosowano nowe, lepszej jakości materiały.

Audi B4 było produkowane w trzech wersjach nadwoziowych: typowy sedan (cztero-drzwiowy i coupe) oraz kombi o oznaczeniu Avant.

 

Moje Audi B4 to model z jednostką benzynową o pojemności 2000cm3, który generował moc 90KM, pochodzący z ostatniego roku produkcji czyli 1995. Była to wersja sedan, bardzo dobrze wyposażona jak na Audi. W wyposażeniu posiadała między innymi: wspomaganie układu kierowniczego, centralny zamek, elektryczny szyberdach, ABS, zderzaki w kolorze nadwozia, wbudowane radio, elektrycznie sterowane szyby i lusterka oraz hak. Czyli praktycznie wszystko za wyjątkiem klimatyzacji i skórzanej tapicerki.

Wygląd Audi typowy, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz nie ma co się spodziewać, że znajdziemy efekty kreatywności i pomysłowości inżynierów. Jest maksymalnie klasycznie i praktycznie, wszystko jest na swoim miejscu, tam gdzie być powinno. Dużym plusem samochodu był silnik, jednostka zdawałoby się o niedużej mocy ale w połączeniu ze skrzynią biegów osiągnięto bardzo dobry wynik. Silnik bardzo dobrze przyspiesza, jest przy tym bardzo elastyczny. Jedynym minusem jest fakt, że skrzynia biegów ma krótkie przełożenia i w czasie podróży przy większych prędkościach słychać silnik ponieważ pracuje na wysokich obrotach. Sam silnik jest nieśmiertelny, naprawdę trzeba się mocno postarać żeby coś mu zrobić. Bardzo dobrze pracuje lewarek dźwigni zmiany biegów, biegi włącza się krótkimi skokami, przy tym wybieranie biegów jest bardzo precyzyjne.

Mechanicznie warto zwrócić uwagę na elementy gumowe tylnej belki oraz gumy na przednich wahaczach, które potrafią sprawiać problemy.

Blacharkowo Audi B4 to świetne auto, zastosowano w niej blachy ocynkowane, które skutecznie chronią przed korozją, oczywiście pod warunkiem, że auto nie było wcześniej naprawiane blacharsko. Więc przy kupnie auta w „oryginale” nie ma z nią żadnego problemu.

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27384 )
Array ( [docId] => 27384 )