Audi A4 1.9TDI – opinie, doświadczenia, na co warto zwrócić uwagę

Autor: Duda Daniel
Data: 30-09-2012 r.

Audi A4 w wersji z silnikiem Diesla jest uważane za bardzo trwałe, minusem jest tylko aluminiowe wielowahaczowe zwieszenie, które jest kosztowne w eksploatacji a dostępne zamienniki pomimo, że dużo tańsze niestety nie sprawdzają się.

Audi A4 było produkowane od 1994 aż do 2001 roku. W czasie produkcji przeprowadzono dwa faceliftingi, które obejmowały głównie drobne zmiany stylistyczne. Audi A4 oderwało się zupełnie o poprzednika, może nie tyle stylistycznie, bo bryła pozostała praktycznie ta sama ale konstrukcyjnie. Pojawiło się wiele nowych rozwiązań, ulepszeń, wprowadzono zupełnie nowe silniki oraz po raz pierwszy wprowadzono automatyczną skrzynię biegów typu Tiptronic. Cała gama silników obejmowała aż 16 różnych jednostek, w tym sześć jednostek Diesla oraz dziesięć jednostek benzynowych.

Moje Audi A4 to egzemplarz pochodzący z 1995 roku, wyposażony w jednostkę Diesla o pojemności 1,9 litra i mocy 90KM. Jest to typowa jednostka, którą można najczęściej spotkać w Audi. Zapewnia ona wręcz idealny kompromis pomiędzy osiągami a zużyciem paliwa. Samochód w zadowalający sposób przyspiesza, nie brakuje mu mocy, sprawdza się również gdy trzeba pociągnąć przyczepkę czy lawetę. Sam silnik jest bardzo żywotny, mój przy przebiegu rzędu 320 tysięcy kilometrów nie dawał oznak większego zużycia, turbina sprawuje się dobrze, podobnie jak wtryski i pompa.

Mechanicznie w Audi nic poważnego się nie dzieje, musiałem zmienić jedynie przepływomierz oraz typowe elementy eksploatacyjne. Tu uwaga przy wymianie wahaczy nie warto na nich oszczędzać, zamienniki co prawda są tanie, ale ich jakość oraz trwałość pozostawiają wiele do życzenia, tak więc jak już zmieniać to na części renomowanych firm.

Blacharka w Audi nie budzi zastrzeżeń, zastosowana warstwa ocynku dobrze się sprawia i pełni swoją funkcję. Także przy dobrze zachowanym aucie korozji nie pośledzimy.

Minusem jest wyświetlacz klimatyzacji automatycznej, który odmówił posłuszeństwa i co jakiś czas lub się wyłączyć lub nie wskazywać cyfr i poszczególnych oznaczeń. 

Podsumowując Audi A4 jest to bardzo trwałe auto, wygodne i dość obszerne na dłuższe wjazdy, jego gabaryty nie sprawią również problemu w zatłoczonym mieście. Bardzo dobry kompromis pomiędzy ceną a tym co otrzymujemy w zamian.   

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27382 )
Array ( [docId] => 27382 )