Auto dla indywidualisty – Suzuki Swift Sport

Autor: Duda Daniel
Data: 25-09-2012 r.

Suzuki Swift sport pojawił się w salonach sprzedaży na początku tego roku. Ma być przeznaczony głównie dla ludzi szukających auta do codziennego użytku ze sportowym zacięciem. Suzuki całkowicie wpisuje się w te kryteria.

Suzuki Swift w odmianie Sport przyciąga spojrzenia już samym wyglądem, jego „brzmienie” oraz wnętrze są tylko dopełnieniem całości zamysłu projektantów. Z zewnątrz wersja Sport zyskała nowy zderzak o dynamicznym kształcie z dużym wlotem powietrza, tylny zderzak zyskał nakładkę w kształcie dyfuzora aerodynamicznego, pojawiła się również zintegrowana, podwójna końcówka układu wydechowego. Całości dopełniają 17 calowe aluminiowe felgi. Wersja Sport występuje tylko w 3-drzwiowej wersji nadwoziowej – jak to przystało na usportowiony egzemplarz.

Aby poprawić stabilność auta zdecydowano się powiększyć rozstaw kół oraz osi. Do napędu tej wersji została zastosowana jednostka wolnossąca o pojemności 1,6 litra, która generuje moc rzędu 136 KM oraz moment obrotowy na poziomie 160 Nm. Uzyskanie pierwszej setki trwa zaledwie 8,7 sekundy, a prędkościomierz zatrzymuje się na wartości maksymalnej 195 km/h. Zastosowanie silnika ze zmiennymi fazami rozrządu VVT zagwarantowało lepszą kulturę pracy, większą elastyczność przy niższych obrotach oraz wpłynęło na zmniejszenie zużycia paliwa. Jednostka napędowa współpracuje z manualną, sześciostopniową skrzynią biegów, która została specjalnie zaprojektowana do tej wersji, aby uzyskać sportowy charakter jednostki.

Układ jezdny Swifta Sport zdradza jego sportowe zacięcie. Dzięki powiększonym gabarytom oraz zastosowaniu tylnej skrętnej belki (po niewielkich modyfikacjach) jak również zmienionych kolumn McPershona auto jedzie niczym po szynach. Zawieszenie zostało utwardzone, co poprawiło stabilność pojazdu przy większych prędkościach. Swift świetnie sprawdza się na krętych polskich drogach.

Suzuki Swift Sport to idealny kompromis pomiędzy autem codziennym i sportowym. Bez żadnych przeszkód możemy go używać do odwożenia dzieci do szkoły czy dojazdy do pracy, a w weekend z powodzeniem możemy wybrać się nim na tor. Inżynierowie opracowali dobry projekt, który łączy w sobie cechy spartańskiego auta sportowego z cechami typowej limuzyny.

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27353 )
Array ( [docId] => 27353 )