Mitsubishi i-MIEV

Kategoria: Autosegment A
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-08-2012 r.

Mitsubishi i-MIEV to pierwsze auto japońskiego producenta, wyposażone jedynie w silnik elektryczny, którego produkcja została uruchomiona w 2010 roku. Za pierwowzór Mitsubishi i-MIEV posłużył prototyp o nazwie „I”, który Mitsubishi pokazało w 2003 roku. Elektryczny silnik w Mitsubishi i-MIEV umieszczony jest centralnie, zaś moc przekazuje na tylne koła automatyczna skrzynia biegów.

Mitsubishi iMiEV produkowane jest w japońskiej fabryce w Mizushimie. Elektryczny silnik umieszczony jest centralnie, zaś moc przekazywana jest na tylne koła przy pomocy automatycznej skrzyni biegów. Zasięg maksymalny małego Mitsubishi, wynosi maksymalnie ok. 150 kilometrów, co wynika z zastosowania elektrycznego źródła napędu.

Autko zasila 88 akumulatorów litowo-jonowych, które umieszczono pod podłogą. Takie rozwiązanie pozwoliło obniżyć środek ciężkości. Maksymalna moc silniczka zastosowanego w Mitsubishi iMiEV, to 66 KM, zaś maksymalny moment obrotowy, dostępny już przy niskich obrotach, wynosi 189 Nm.

Mitsubishi i-MIEV to auto popularne szczególnie w Kanadzie i USA, gdzie moda na ekologię i alternatywne źródła napędu przybierają na popularności, choć w Europie także spotyka się coraz więcej hybryd oraz aut elektrycznych. Jedynymi konkurentami rynkowymi Mitsubishi i-MIEV, co wynika ze specyfiki, wielkości oraz kształtu auta i kilku jeszcze czynników, są jego bracia bliźniacy, czyli Peugeot iOn oraz Citroen C-Zero.

W Polsce nowe Mitsubishi i-MIEV, wyprodukowane w 2011 roku, z silnikiem elektrycznym o mocy 67 KM i automatyczną skrzynią biegów, kosztuje od 112 914 złotych, zaś lepiej wyposażona wersja to wydatek 122 300 złotych

Ceny używanych dwuletnich Mitsubishi iMIEV z 2010 roku oscylują wokół kwoty 112 tys. złotych, czyli tyle co kosztuje nowe auto w salonie.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27404 )
Array ( [docId] => 27404 )