Toyota IQ

Kategoria: Autosegment A
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-08-2012 r.

Toyota IQ małe miejskie auto zaliczane do klasy mini, czyli segmentu A. Produkcja najmniejszej, choć nie najtańszej Toyoty IQ, rozpoczęła się w 2008 roku, zaś źródłem inspiracji był prototyp Toyota ED2, zaprezentowany podczas salonu we Frankfurcie w 2007 roku.

Toyota IQ, gdy popatrzymy na nią z którejkolwiek strony, a szczególnie z boku, przypomina Smarta Fortwo. Mała Toyota jest aktualnie najmniejszym czteroosobowym samochodem produkowanym i sprzedawanym na całym świecie. Nazwa modelu IQ wzięła się podobno od skrótu oznaczającego iloraz inteligencji, który w przypadku tego auta odnosi się również do słów innowacja i indywidualizm oraz od słowa z języka angielskiego quality, czyli jakość. W Stanach Zjednoczonych to małe autko znane jest jako Scion IQ.

W Polsce mała Toyota IQ także jest dostępna, jednak choć najmniejsza w ofercie, to droższa i to dwukrotnie (!) od także małej, lecz zupełnie innej, budżetowej Toyoty Aygo. Nowa Toyota IQ występuje w Polsce w dwóch wersjach wyposażenia i z jednym tylko silnikiem, za to może być wyposażona w automatyczną skrzynię biegów 5 CVT.

Najtańsza odmiana Luna z jedynym oferowanym w tym modelu w Polsce silnikiem benzynowym 1.0 69 KM kosztuje 59 tys. zł, zaś dodatkowo z automatem 5 CVT 63 900 zł. Bogatsza odmiana Sol z silnikiem 1.0 69 KM kosztuje 63 500 zł, zaś z automatyczną skrzynią 68 400 złotych.

 

Używana Toyota IQ z 2009 roku, to wydatek od 24,9 do nawet 48,9 tys. złotych. Dużo zależy tutaj od wersji wyposażenia auta, jego stanu technicznego, przebiegu oraz źródła pochodzenia. Duża część oferowanych na rynku wtórnym autek Toyota IQ, pochodzi z indywidualnego importu. Takie sprowadzone auta mogą więc mieć powypadkową przeszłość i należy je dokładnie sprawdzać. Dwuletnie Toyoty IQ wyceniane są na kwoty od 28 do 49 tys. zł.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27402 )
Array ( [docId] => 27402 )