Citroen C4 I

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Citroen C4 pierwszej generacji, to jedno z wyróżniających się stylistycznie aut używanych, oferowanych na rynku wtórnym. Produkcja tego kompaktowego auta, zaliczanego do klasy niższej średniej, uruchomiona została w 2004 roku. Citroen C4 to rynkowy następca modelu Xsara. C4 dostępny jest jako hatchback trzy i pięciodrzwiowy oraz nieznany w Polsce sedan.

Jeśli ktoś szuka auta kompaktowego, lecz Opel Astra II i III oraz Toyota Corolla, to dla niego zbyt nudne auta, może rozważyć zakup Citroena C4 pierwszej generacji. Różne rzeczy można o tym aucie powiedzieć, lecz z pewnością nie można mu zarzucić braku własnego stylu i charakteru. W 2006 roku Citroen C4 nagrodzony został zresztą tytułem World Car Design of the Year. Podobać się może szczególnie odmiana trzydrzwiowa z charakterystyczną tylną szybą łamaną, której część leży niemal na dachu, a druga część opada pionowo.

Zalety Citroena C4 to interesujący design, różniący się mocno od aut konkurencyjnych, duża przestrzeń dla kierowcy oraz pasażerów, atrakcyjne ceny zakupu i dobra ergonomia. Minusy Citroena C4, to duża utrata wartości, wadliwe skrzynie biegów, kapryśna elektronika oraz słaba widoczność spowodowana kształtem słupków.

Rynkowa konkurencja Citroena C4 I generacji to kompaktowe auta, jak m.in. Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane, Volkswagen Golf, Seat Leon, Toyota Auris, Peugeot 307, Honda Civic, Skoda Octavia oraz Kia Ceed i Hyundai i30.

Używany Citroen C4 I generacji z początków sprzedaży w 2004 roku, to wydatek od 13 do 24 tys. złotych. Dostępne są auta pochodzące z polskiej sieci sprzedaży, jednak większość C4-ek z rynku wtórnego pochodzi z indywidualnego importu. Sześcioletnie auta z 2006 roku kosztują od 14 do 27 tys. złotych, czterolatki z 2008 roku 15 do 30 tys. złotych, zaś auta dwuletnie z 2010 roku wyceniane są na 25 do 40 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27493 )
Array ( [docId] => 27493 )