Daewoo Lanos

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Daewoo Lanos to kompaktowa propozycja na rynku wtórnym, w grupie najtańszych używanych aut. Lanos to rynkowy następca modelu Nexia, który był jedynie koreańską odmianą starego modelu Opel Kadett sedan. Produkcja Daewoo Lanosa odbywała się od 1997 do 2004 roku, w tym w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.

Wprowadzenie Daewoo Lanosa na polski rynek sprzedaży w 1997 roku zrewolucjonizowało nasz rynek, głodny w tym czasie na przystępne cenowo auta rodzinne. O ile design poprzednika, czyli modelu Nexia od początku budził kontrowersje, to Lanos w końcówce lat 90. XX wieku, naprawdę mógł się podobać. Lanos produkowany był w wersjach nadwoziowych trzy i pięciodrzwiowy hatchback oraz czterodrzwiowy sedan. Odmiana trzydrzwiowa cieszyła się najmniejszym powodzeniem i dziś trudno znaleźć taki trzydrzwiowy egzemplarz.

Do zalet Daewoo Lanosa zaliczyć można praktyczne i dość pakowne wnętrze oraz dużo niższą cenę niż np. kompaktowych aut produkcji japońskiej czy niemieckiej. Lanos to dość dobra oferta dla osób szukających taniego środka transportu np. na dojazdy do pracy. Szczególnie dobrze sprawdza się w tej wersji Lanos z zamontowaną instalacją LPG. Tak wyposażone auta wytwarzane były nawet w żerańskiej fabryce. Plusy Lanosa, to także niskie koszty napraw. Minusy to przeciętny poziom wykonania, dość częste jednak łatwe do taniego usunięcia usterki oraz korozja.

Alternatywą dla używanego Lanosa, może być Skoda Felicia z lat 90-tych, używane Fiaty lub auta koreańskie i francuskie. Używane, porównywalnej wielkości co Lanos auta niemieckie i japońskie będą raczej od niego droższe, choć nie ma reguły.

Używany dwunastoletni Daewoo Lanos z 2000 roku produkcji, to wydatek od 2 tys. zł do 7,5 ty. złotych. Dziesięcioletnie auta wyceniane są od 3 do nawet 11 tys. złotych, przy czym auto w przyzwoitym stanie kosztuje ok. 6 tys. złotych. Siedmioletni Lanos z 2005 roku, to wydatek ok. 8 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27500 )
Array ( [docId] => 27500 )