Fiat Sedici

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Fiat Sedici, to auto zaliczane do segmentu C, czyli klasy niższej średniej. Nie jest jednak typowym jak np. model Bravo autem kompaktowym, tylko pojazdem typu SUV, zaliczanym do aut typu cross over. Produkcja Fiata Sedici uruchomiona została w 2006 roku i po drobnych modyfikacjach w 2009 roku, samochód oferowane jest nadal, w odmianach z napędem na jedną oś lub w wersji 4WD.

Fiat Sedici, to popularny także w Polsce cross over, będący efektem współpracy włoskiego koncernu FIAT i japońskiej marki Suzuki. W efekcie tej współpracy powstały dwa bliźniacze modele: Fiat Sedici (po włosku: szesnaście) i Suzuki SX4, produkowane w fabryce Suzuki w węgierskim Esztergom. Sedici i SX4 zaprojektowane zostały przez słynnego włoskiego projektanta Giorgetto Giugiaro. Fiat Sedici i Suzuki SX4 zbudowane zostały na platformie podłogowej, z której korzysta auto segmentu B, Suzuki Swift.

Zalety Fiata Sedici, podobnie jak Suzuki SX4, to dobry układ jezdny i wydajne wentylacja oraz ogrzewanie. Auto nie jest raczej stworzone do pokonywania długich tras, za to na gorszych drogach poradzi sobie doskonale, dzięki dużemu prześwitowi oraz napędowi 4WD w niektórych wersjach. Użytkownicy Sedici chwalą sobie dobrą ergonomię i widoczność. Sedici w wersji benzynowej potrafi jednak sporo spalić, na co narzekają użytkownicy. Minusem włosko-japońskiego cross overa, jest także mały, 270 litrowy bagażnik, czyli podobny jak w modelu Punto.

 

Rywalami Fiata Sedici są z racji wymiarów auta kompaktowe, jak: Chevrolet Cruze, Renault Megane, Ford Focus, Opel Astra, VW Golf, Peugeot 308, Citroen C4, Toyota Auris, Honda Civic, Skoda Octavia, Kia Ceed i Hyundai i30. Sedici rywalizuje jednak także z cross overami i SUV-ami, jak m.in. bliźniacze Suzuki SX4, Kia Soul, Nissan Qashqai, Dacia Duster oraz Mitsubishi ASX.

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Fiata Sedici w specyfikacji Fresh, z napędem na jedną oś i silnikiem benzynowym 1.6 120 KM, trzeba zapłacić 53 tys. zł. Wersja Dynamic z napędem 4x4 i silnikiem benzynowym 1.6 120 KM kosztuje 62 tys. zł, zaś z silnikiem wysokoprężnym 2.0 135 KM DPF Multijet 73 tys. zł. Najdroższa odmian Emotion 4WD z silnikiem wysokoprężnym 2.0 135 KM DPF Multijet kosztuje 78 tys. zł.

Ceny używanych Fiatów Sedici początku sprzedaży modelu, czyli z lat 2006-2007, wahają się od 22 do nawet 36 tys. zł, przy czym droższe są auta z napędem 4WD i lub z silnikiem wysokoprężnym. Używane dwuletnie egzemplarze kosztują od 36 do nawet 55 tys. złotych w zależności od wersji i przebiegu oraz źródła zakupu auta i jego stanu technicznego.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27458 )
Array ( [docId] => 27458 )