Mercedes klasy A

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Mercedes klasy A model W169, to kompaktowy minivan, z uwagi na wymiary zaliczany do klasy niższej średniej, czyli segmentu C. Pierwsza generacja Mercedesa klasy A zadebiutowała w 1997 roku. O aucie zrobiło się wówczas głośno za sprawą nieudanej próby zwanej „testem łosia”, a raczej jego ominięcia, wskutek czego produkcja auta była chwilowo wstrzymana, celem usunięcia wad konstrukcyjnych.

Mercedes klasy A pierwszej generacji, noszący oznaczenie W168, produkowany był a latach 1997-2004, z małą przerwą w latach 1997-1998, z przyczyn wyżej opisanych. Mercedes A W168 występował w odmianie krótszej i dłuższej, w każdym przypadku z pięciodrzwiowym nadwoziem typu minivan.

Druga generacja, oznaczona symbolem W169, produkowana jest od 2004 roku i wciąż oferowana. W 2008 roku auto przeszło face lifting. Wkrótce jednak Mercedes A W169 zastąpiony zostanie w ofercie zupełnie nowym modelem klasy A, który z opisywanymi autami wspólną będzie miał tylko nazwę. Mercedes A II generacji występuje w odmianach 3 i 5-drzwiowy hatchback, czy raczej minivan.

Zalety Mercedesa klasy A, to dobre właściwości jezdne, praktyczne wnętrze, dobre skrzynie biegów oraz wydajne ogrzewanie i wentylacja. Z uwagi na walory użytkowe, auto wykorzystywane było często przez korporacje taksówkowe np. w Warszawie. Rywalami Mercedesa klasy A, z racji wymiarów, są auta kompaktowe, jak: Chevrolet Cruze, Renault Megane, Ford Focus, Opel Astra, VW Golf, Peugeot 308, Citroen C4, Toyota Auris, Honda Civic, Skoda Octavia, Kia Ceed i Hyundai i30. A klasa rywalizuje jednak także z kompaktowymi minivanami jaknp. Renault Scenic czy Citroen Picasso oraz mniejsze minivany segmentu B, jak Opel Meriva.

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Mercedesa klasy A, model W169, oferowanego jeszcze w salonach do wyczerpania zapasów, dysponować trzeba kwotą 66 tys. zł. Pozwoli to na zakup auta w odmianie 160 Final Edition z silnikiem benzynowym 1.5 95 KM.

Ceny używanych Mercedesów klasy A W168 z 2000 roku, wahają się od 11 do 17 tys. zł w zależności o wersji auta, przy czym dużo aut pochodzi z indywidualnego importu. Używane Mercedesy A klasa W169 z 2005 roku kosztują od 19 do nawet 30 tys. zł i tutaj także większa część aut mogla zostać sprowadzona przez handlarzy. Duża część oferowanych na rynku wtórnym Mercedesów A klasy II generacji, mogła jeździć jako taksówki. Weźmy to pod uwagę szukając używanego, najmniejszego Mercedesa.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27451 )
Array ( [docId] => 27451 )