Suzuki Liana

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Suzuki Liana to sedan zaliczany do klasy niższej średniej, czyli segmentu C. Produkcja modelu Liana uruchomiona została w 2001 roku, zaś w ofercie japońskiego producenta Liana zastąpiła Suzuki Baleno. Liana wytwarzana była jako pięciodrzwiowy hatchback o proporcjach minivana oraz jako czterodrzwiowy sedan. W 2004 roku Liana przeszła face lifting, zaś produkcja modelu trwała do 2007 roku.

Suzuki Liana to ciekawa propozycja dla osób poszukujących stosunkowo niedrogiego, a praktycznego auta i którym nie będzie przeszkadzać brak charakteru, czy wręcz dość nudna stylistyka i specyficzne proporcje auta, zarówno w odmianie hatchback jak i sedan. W 2007 roku Suzuki Liana zastąpiona została modele SX4, który jest autem typu crossover. Przez pewien czas dostępne było Suzuki SX4 sedan, mogące być alternatywą dla Liany sedan, jednak z uwagi na małe zainteresowanie, zrezygnowano z jego produkcji.

Rynkowa konkurencja Suzuki Liana, to głównie kompaktowe auta, takie jak m.in. Fiat Linea, Opel Astra, Citroeny Xsara i C4 I, Peugeot 307, Renault Megane, Skoda Octavia, Seat Leon, Toyota Auris i Corolla, Honda Civic, Fiat Bravo, Kia Ceed oraz Hyundai i30.

Główne zalety Suzuki Liana, to duża ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów auta oraz na bagaże, szczególnie w odmianie sedan. Na plus wypadają także koszty eksploatacji oraz stosunek jakości do ceny. Minusy auta to dość nudna, nijaka stylistyka, jednak zarówno w odmianie hatchback jak i sedan, to praktyczne i porządne auto. Użytkownicy modelu narzekają na zbyt słabe wyciszenie kabiny pasażerskiej oraz na duże zużycie paliwa w autach z silnikami benzynowymi, które zresztą dominują na rynku.

Ceny używanych Suzuki Liana z 2002 roku, wahają się od 8,5 do 13,5 tys. złotych. Na rynku wtórnym sporo jest egzemplarzy pochodzących z indywidualnego importu, jednak można znaleźć auto kupione jako nowe w polskim salonie sprzedaży, a przy odrobinie szczęścia znajdziemy nawet auto z pierwszej ręki. Ośmioletnie Suzuki Liana z 2004 roku, to wydatek od 14 do 18 tys. złotych, auta sześcioletnie z 2006 roku kosztują od 15 do 23 tys. złotych, zaś czterolatek z 2008 roku, to koszt ok. 19 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27495 )
Array ( [docId] => 27495 )