Suzuki SX4

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Suzuki SX4 to auto zaliczane do segmentu C, czyli klasy niższej średniej. Nie jest jednak typowym jak np. VW Golf kompaktem, tylko autem o charakterze SUV-a i zaliczany jest także do tzw. cross over'ów. Produkcja Suzuki SX4 rozpoczęła się w 2006 roku i po drobnych modyfikacjach, auto oferowane jest w dalszym ciągu w wersjach z napędem na jedną lub na obie osie.

Suzuki SX4, to popularny także w Polsce cross over, będący efektem współpracy japońskiej marki z włoskim koncernem FIAT. Owocami tej współpracy są dwa bliźniacze modele: Suzuki SX4 oraz Fiat Sedici (czyli po włosku: szesnaście), produkowane w jednej i tej samej fabryce Suzuki w Esztergom na Węgrzech. SX4 i Sedici zaprojektował słynny włoski projektant Giorgetto Giugiaro. Suzuki SX4 zastąpił w ofercie japońskiego producenta model Liana, choć to nieco inny typ auta. SX4 zbudowany został na platformie podłogowej, z której korzysta mały model Swift.

Zalety Suzuki SX4 to dobry układ jezdny oraz wydajne wentylacja i ogrzewania. Auto nie jest raczej stworzone do pokonywania długich tras, za to na gorszych drogach poradzi sobie doskonale, dzięki dużemu prześwitowi oraz napędowi 4WD w niektórych wersjach. Dobra jest także ergonomia oraz widoczność. Użytkownicy narzekają na spore zużycie paliwa w wersjach z silnikiem benzynowym. Minusem jest także zbyt mały, 270 litrowy bagażnik, na poziomie małych aut z segmentu B. Suzuki SX4 obok tradycyjnego hatchbacka 5d, przez pewien okres występowało także w wersji sedan. Jednak z uwagi na małe zainteresowanie, producent zrezygnował szybko z tej odmiany nadwozia, która wyglądała nieco nieproporcjonalnie.

Rywalami Suzuki SX4 z racji wymiarów, są auta kompaktowe, jak: Chevrolet Cruze, Renault Megane, Ford Focus, Opel Astra, VW Golf, Peugeot 308, Citroen C4, Toyota Auris, Honda Civic, Skoda Octavia, Kia Ceed i Hyundai i30. SX4 rywalizuje jednak także z cross overami i SUV-ami, jak m.in. Kia Soul czy Nissan Qashqai oraz Mitsubishi ASX.

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Suzuki SX4 w specyfikacji Comfort, z napędem na jedną oś i silnikiem benzynowym 1.5 112 KM VVT, trzeba zapłacić 47 900 zł, zaś z silnikiem 1.6 120 KM VVT 54 900 zł. Z napędem na obie osie Suzuki SX4 4WD Comfort z silnikiem benzynowym 1.6 120 KM VVT kosztuje 56 900 zł, zaś z silnikiem wysokoprężnym 2.0 135 KM DDiS 70 900 zł.

Ceny używanych Suzuki SX4 z lat 2006-2007, czyli początku produkcji, wahają się od 22 do 28 tys. zł, przy czym droższe są auta z napędem 4WD i lub z silnikiem wysokoprężnym. Droższe są także oferty komisów, zaś aut z indywidualnego importu, jest na rynku wtórnym dużo. Ceny używanych dwulatków wahają się od 32 do nawet 47 tys. złotych w zależności od wersji i przebiegu oraz źródła zakupu auta.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27475 )
Array ( [docId] => 27475 )