Toyota Matrix

Kategoria: Autosegment C
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Toyota Matrix mało w Polsce popularne auto kompaktowe, zaliczane do samochodów segmentu C, czyli klasy niższej średniej. Produkcja modelu Matrix uruchomiona została w 2002 roku, we współpracy z koncernem General Motors. W efekcie tej współpracy powstały bliźniacze auta Toyota Matrix oraz Pontiac Vibe. Druga generacja Toyoty Matrix zadebiutowała w 2008 roku.

Toyota Matrix to propozycja dla osób poszukujących używanego auta kompaktowego, dla których europejskie i japońskie auta segmentu C, są zbyt opatrzone. Produkcja Toyoty Matrix pierwszej generacji, odbywała się w Kanadzie w latach 2002-2008, podobnie jak spokrewnionego z nią Pontiaca Vibe. W Japonii model ten dostępny jest pod nazwą Toyota Voltz, zaś do Europy auto dociera wyłącznie za sprawą indywidualnego importu. Druga generacja Toyoty Matrix produkowana jest od 2008 roku.

Zalety Toyoty Matrix to na tle europejskich kompaktów nieco egzotyczny wygląd, dobre źródła napędu i właściwości jezdne, praktyczne wnętrze auta z nadwoziem pięciodrzwiowy hatchback oraz dość dobre wyposażenie standardowe. Użytkownicy Toyoty Matrix narzekają na zbyt słabe wyciszenie kabiny, nie najlepszą widoczność z kabiny, szczególnie w autach drugiej generacji oraz spore zużycie paliwa, jako że auta sprowadzone z USA mają najczęściej duże silniki benzynowe i automatyczną skrzynię biegów.

 

Toyota Matrix to w Europie rynkowy konkurent kompaktowych aut segmentu C, jak m.in. Opel Astra, Citroen C4, Peugeot 308, Seat Leon, Audi A3, Renault Megane, Skoda Octavia, Honda Civic, Fiat Bravo, Kia Ceed i bliźniaczy Hyundai i30 oraz król klasy niższej średniej Volkswagen Golf.

Ceny używanych Toyot Matrix z 2003 roku, wahają się od 11 do 17 tys. złotych, przy czym aut tych jest na polskim rynku wtórnym bardzo mało, zaś te które są, zostały sprowadzone z USA. Auta z 2004 roku kosztują od 18 do 27 tys. złotych, a siedmiolatki z 2005 roku kosztują od 25 do 33 tys. złotych./oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Wikipedia, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27491 )
Array ( [docId] => 27491 )