LTI TX4 - pojazd specjalny

Kategoria: Autosegment D
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-08-2012 r.

LTI TX4 to auto jedyne w swoim rodzaju, czyli słynna angielska, czy raczej londyńska taksówka. W Polsce to auto jest mniej popularne, co nie znaczy, ze nie znane. Nowe taksówki LTI TX4 kupiła nawet kilka lat temu jedna z warszawskich korporacji taksówkowych. LTI TX4 do z uwagi na parametry auto zaliczane do aut segmentu D, choć wymiarami zewnętrznymi może się równać z niejednym minibusem.

Historia londyńskiej taksówki zaczęła się w 1948 roku, gdy stworzono Austina FX3, który osiągnął sukces i stał się synonimem taksówki. Model, który jednak każdemu najbardziej może się kojarzyć jako londyńska taksówka, to zaprezentowany w 1958 roku Austin FX4. Model FX4 w niemal niezmienionej formie, z charakterystyczną oddzieloną od kierowcy częścią pasażerską, produkowany był blisko 40 lat.

Brytyjskiej marki Austin, a później Austin Rover dziś już nie ma. Licencja na produkcję słynnych taksówek zmieniała więc właścicieli i w 1984 roku utworzona została firma London Taxis International, czyli w skrócie LTI. Następca słynnego Austina FX4, których dużo jeszcze jeździ po ulicach Londynu, model LTI TX1, wprowadzony został do czynnej służby w 1997 roku, a później przyszedł czas na kolejne modele. Najnowsze wcielenie londyńskiej taksówki, czyli LTI TX4, zadebiutowało w 2009 roku.

 

W Polsce także można stać się właścicielem nowej londyńskiej taksówki LTI TX4. W wersji Gold z silnikiem wysokoprężnym 2.4 150 KM, kosztuje 30 231 euro, czyli ok. 123 342 zł. Odmiana Gold z silnikiem diesla 2.5 100 KM ze skrzynią manualną kosztuje 33 088 euro, czyli ok. 134 672 zł, zaś to samo auto z pięciostopniowym automatem, to koszt rzędu 35 026 euro, czyli ok. 142 906 zł.

Używanych londyńskich taksówek raczej jest w Polsce niewiele. Zaś te auta, które można znaleźć w ogłoszeniach, to zwykle poprzednie generacji London Taxi, czyli raczej najpopularniejsze, zabytkowe już dziś Austiny FX4, będące bardzie autem dla kolekcjonera niż materiałem na taksówkę.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27524 )
Array ( [docId] => 27524 )