Fiat Multipla

Kategoria: Autosegment K
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Fiat Multipla to jeden z kompaktowych minivanów, klasy niższej średniej, z uwagi na charakter i wymiary zaliczany do segmentu K, czyli minivanów. Produkcja modelu Multipla I rozpoczęła się w 1998 roku. Auto nawiązywało nazwą do Fiata 600d Multipla z lat 50. XX wieku, który był 6-osobową wersją mikrovan małego autka. W 2004 roku zaprezentowano drugą, zmodernizowaną i mniej kontrowersyjną Multiplę.

Główne zalety Fiata Multipli, to możliwość przewozu sześciu osób w nietypowy układzie siedzeń, trzy osoby z przodu i trzy z tyłu. Użytkownicy Fiatów Multipla chwalą dużą przestrzeń dla kierowcy i pasażerów, co jest zresztą atutem wszystkich kompaktowych minivanów oraz dobrą widoczność z kabiny dzięki ogromnym szybom. Minusy Multipli to bardzo przeciętna jakość wykonania, słabe wyciszenie kabiny i nieprecyzyjne skrzynie biegów. Multipla także nie każdemu może się spodobać, szczególnie w początkowej wersji sprzed face liftingu. Minus tego modelu, to także duża utrata wartości.

Alternatywa dla używanego minivana Fiat Multipla, to przede wszystkim takie auta, jak: Opel Zafira, Renault Scenic I i II generacji, Opel Meriva, Citroen Citroen Xsara Picasso, Volkswagen Touran, Seat Altea, Ford Focus C-Max i Toyota Corolla Verso. Konkurencją dla Multipli mogą być także używane auta kompaktowe w wersji kombi, jak m.in. Renault Megane, Volkswagen Golf, Opel Astra, Peugeot 307 SW, Skoda Octavia kombi, Seat Toledo II, Fiat Stilo kombi oraz Kia Ceed SW i Hyundai i30 SW.

Używany dziesięcioletni Fiat Multipla z 2002 roku, to wydatek od 6 do 14 tys. złotych, auta z 2003 roku kosztują podobnie, od 7 do 17 tys. złotych, zaś egzemplarze ośmioletnie z 2004 roku wyceniane są na 13 do 18 tys. złotych.

Siedmioletnia Multipla z 2005 roku, to wydatek od 15 do 19 tys. złotych, sześciolatki z 2006 roku kosztują 17-20 tys. złotych, zaś auta pięcioletnie z 2005 roku wyceniane są na ok. 20 tys. złotych. Uważajmy jednak, gdyż Fiaty Multipla często używane były w Polsce i nie tylko, jako taksówki.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27745 )
Array ( [docId] => 27745 )