Ford S-MAX

Kategoria: Autosegment K
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-07-2012 r.

Ford S-MAX, to duży, siedmioosobowy minivan zaliczany do segmentu K. Produkcja modelu S-MAX rozpoczęła się w 2006 roku, zaś auto wykorzystujące elementy Forda Mondeo, miało za zadanie wypełnić lukę w ofercie marki między dużym vanem Galaxy a Mondeo kombi, czyli autem segmentu D, klasy wyższej średniej. S-MAX to auto o sportowych liniach, jeśli tak można powiedzieć o minivanie.

Dla laików modele S-MAX i Galaxy są takie same. Wprawne oko zauważy jednak, że S-MAX ma dużo niżej poprowadzoną linię dachu, przez co wygląda dużo bardziej dynamicznie od autobusu, jakim niemal jest Ford Galaxy. Ford S-MAX to van, który naprawdę może się podobać. W 2007 roku otrzymał np. zaszczytny tytuł Europejskiego Samochodu Roku.

Zaletami Forda S-MAX są jak to w przypadku dużych minivanów: ogromna przestrzeń dla kierowcy i pasażerów oraz dobre właściwości jezdne. Duże są także możliwości adaptacji wnętrza. Użytkownicy Fordów S-MAX narzekają na wentylację i ogrzewanie oraz stosunek jakości auta do jego ceny (S-MAX jest jednym z droższych minivanów na rynku).

Konkurentami rynkowymi Forda S-MAX są duże minivany, jak m.in.: Renault Espace, VW Sharan, Seat Alhambra, Ford Galaxy, Chrysler Voyager, ale także mniejsze kompaktowe minivany, jak: Volkswagen Touran, Toyota Verso, Renault Scenic/Grand Scenic, Opel Meriva, Opel Zafira, Citroen C4 Picasso, Citroen Xsara Picasso, Peugeot 5008, Seat Altea/Altea XL.

 

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Forda S-MAX w podstawowej wersji wyposażenia Trend z silnikiem benzynowym 2.0 Duratec 145 KM, dysponować trzeba kwotą od 98 800 zł, zaś z silnikiem 1.6 EcoBoost 160 KM 103 tys. zł. S-MAX Trend z silnikiem wysokoprężnym 1.6 TDCi 115 KM DPF, to wydatek rzędu co najmniej 107,7 tys. zł.

Ceny używanych 6-letnich Fordów S-MAX z początków produkcji w 2006 roku, wahają się od 33 do 45 tys. zł, w zależności od przebiegu auta, jego stanu oraz miejsca zakupu. Czteroletnie S-MAX-y z 2008 roku kosztują od 40 do nawet 65 tys. zł, zaś dwuletni S-MAX to wydatek od 60 do nawet 80 tys. zł.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27715 )
Array ( [docId] => 27715 )