Hyundai Matrix

Kategoria: Autosegment K
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Hyundai Matrix to mało w Polsce popularny, jednak na rynku wtórnym występujący, kompaktowy samochód, zaliczany do segmentu K, czyli minivanów. Produkcja Hyundaia Matrixa rozpoczęła się w 2001 roku, zaś nazwa pochodzi od nazwy słynnego filmu braci Wachowskich. W 2010 roku Hyundai Matrix zastąpiony został modelem ix20, czyli bliźniakiem Kii Vengi.

Zalety Hyndaia Matrixa to duża przestrzeń dla kierowcy i pasażerów oraz dobra widoczność dzięki dobremu przeszkleniu kabiny pasażerskiej. Minusy auta to mała popularność modelu i niski prestiż marki w tej grupie aut oraz bardzo „oryginalna” stylistyka, która wielu osobom nie przypadnie do gustu, mimo, że to auto zaprojektowane zostało przez słynne włoskie studio designerskie Pininfarina. Na krytykę według użytkowników tych aut, zasługuje słabe wyciszenie oraz wysokie zużycie paliwa.

Konkurentami rynkowymi Hyundaia Matrixa, są głównie kompaktowe minivany, jak m.in. Opel Zafira, Renault Scenic, Citroen C4 Picasso i Xsara Picasso, Volkswagen Touran, Seat Altea, Ford Focus C-Max, Volkswagen Golf Plus i Toyota Corolla Verso. Alternatywą może być także zakup kompaktowego auta w wersji kombi, jak m.in. Renault Megane, Volkswagen Golf Variant, Opel Astra, Peugeot 307 SW, Skoda Octavia kombi, Toyota Corolla kombi lub Kia Ceed SW czy Hyundai i30 SW.

 

Ceny używanych Matrixów z 2002 roku, wahają się od 9 do 12,5 tys. złotych. Model ten nie był w Polsce sprzedawany, więc wszystkie dostępne na rynku wtórnym egzemplarze, pochodzą z indywidualnego importu. Trzeba więc uważać na takie rzeczy, jak autentyczność przebiegu oraz stan powłoki lakierniczej oraz historię auta. Ta ostatnia bywa bowiem masowo fałszowana przez nieuczciwych handlarzy.

Hyundai Matrix z 2004 roku, to wydatek od 8 do 17 tys. złotych, sześciolatki z 2006 roku wyceniane są na 13,5 do 19 tys. złotych, zaś trzylatki z 2009 roku kosztują od 27 do 42 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27741 )
Array ( [docId] => 27741 )