Citroen C2 - segment B

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Citroen C2 to miejskie auto zaliczane do segmentu B, czyli klasy samochodów małych. Produkcja Citroena C2 rozpoczęła się w 2003 roku. Technicznie model C2 bazuje na popularnym Citroenie C3 I generacji. Obydwa auta mają ten sam kokpit, silniki oraz płytę podłogową. Różnica polega na tym, że Citroen C2, to trzydrzwiowe, krótsze od C3 auto, o bardziej miejskim i sportowym charakterze.

O ile Citroen C3, to dobra oferta nawet dla rodzin z dwójką dzieci z uwagi na przestronne wnętrze, pięciodrzwiowe nadwozie i pojemny bagażnik, to jego mniejszy brat C2, jest raczej propozycją dla singli z dużych, miast, potrzebujących małego, praktycznego i zarazem „charakternego” samochodu. Większość oferowanych na rynku wtórnym Citroenów C2, to mocna odmiana VTS, mająca być namiastką auta sportowego. W trzydrzwiowym nadwoziu C2, znalazły się miejsca dla czterech osób. W latach 2006 i 2008 model C2 był modernizowany. Za jego następcę uważany jest luksusowy model DS3.

Główne zalety Citroena C2, to dobra ergonomia, praktyczne i pojemne oraz wygodne wnętrze jak na tak małe auto, oraz dobra wentylacja i ogrzewanie. C2 to także dobre auto dla chcących zwrócić na siebie uwagę indywidualistów, mimo że od premiery minęło blisko 10 lat, zaś od trzech lat auto nie jest już produkowane. Minusy Citroena C2 to spore zużycie paliwa w mocniejszych odmianach benzynowych oraz problemy z elektryką i czasami niedokładne wykończenie.

 

Konkurenci dla Citroena C2, to głównie auta segmentu B, jak Renault Clio, Opel Corsa, Seat Ibiza, Ford Fiesta, Fiat Grande Punto i Punto Evo, Nissan Micra, Toyota Yaris, Skoda Fabia, Hyundai Getz oraz Kia Picanto I.

Używany Citroen C2 z 2003 roku, to wydatek od 8 do 13,5 tys. złotych. Siedmiolatki z 2005 roku kosztują od 9,5 do 17 tys. złotych, auta z 2006 roku kosztują od 10 do 20 tys. złotych, zaś pięciolatki z 2007 roku wyceniane są na 12 do 26 tys. złotych. Duża część używanych Citroenów C2 została sprowadzona przez indywidualnych importerów, zaś zadbane auta z krajowej sieci sprzedaży, to na rynku wtórnym rzadkość. Czteroletni Citroen C2 z 2008 roku produkcji, to wydatek od 14 do 25 tys. złotych, podobnie jak auta z końcówki produkcji, czyli 2009 roku.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27371 )
Array ( [docId] => 27371 )