Citroen Saxo - segment B

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Citroen Saxo to popularne w Europie auto segmentu B, czyli klasy aut małych. Produkcja modelu Saxo odbywała się w latach 1996-2004, zaś w 1999 roku model Saxo przeszedł face lifting. Auta po liftingu poznać można po zaokrąglonych reflektorach przednich. Citroen Saxo oferowany był w wersji hatchback, z nadwoziem trzy i pięciodrzwiowym.

Citroen Saxo to w zasadzie nie nowa konstrukcja, a auto powstałe na bazie produkowanego od 2001 roku Peugeota 106, w ramach wspólnych przedsięwzięć koncernu PSA Peugeot-Citroen. Model Saxo uzupełnił w latach 90. XX wieku ofertę francuskiej marki, składającą się wówczas głównie z większych aut wyższych segmentów. Saxo nie było jednak idealną konstrukcją, zaś jego wykonanie także budziło wiele zastrzeżeń. Uwagi te wziął sobie do serca Citroen, przedstawiając w 2003 roku następcę Saxo, popularny model C3, który nadal może się podobać.

Główni rynkowi konkurenci Citroena Saxo, to bliźniaczy Peugeot 106 orz pozostałe auta segmentu B poprzednich generacji, jak m.in. Opel Corsa, Renault Clio, Ford Fiesta, Seat Ibiza, Peugeot 206, Toyota Yaris, Honda Jazz, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Kia Picanto oraz Hyundaie Getz i i20.

Zalety Citroena Saxo to z uwagi na zaawansowany już wiek auta, przede wszystkim niska cena zakupu auta z praktycznym nadwoziem hatchback w odmianie trzy lub pięciodrzwiowej. Użytkownicy Saxo chwalą dobrą widoczność z kabiny oraz ekonomiczność tego autka. Krytykę zbiera natomiast wysoki poziom hałasu we wnętrzu, mało staranne wykończenie, wadliwe skrzynie biegów oraz brak ABS-u w wielu autach.

Ceny używanych Citroenów Saxo z początków produkcji, czyli z 1996 roku, wahają się od 2 do 5 tys. złotych, przy czym to już często naprawdę mocno wyeksploatowane auta. Saxo z 1998 roku to koszt także od 2 tys. złotych, jednak bardziej zadbane sztuki wyceniane są nawet na 10 tys. złotych. Dwunastoletnie Saxo z 2000 roku, czyli już po face liftingu z 1999 roku, to koszt rzędu 3,2 8,8 tys. złotych. Auta z 2002 roku wyceniane są na 4,5 do 8 tys. złotych, zaś Saxo z 2003 roku kosztuje od 5 do 8 tys. zł.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27372 )
Array ( [docId] => 27372 )