Fiat Albea - segment B

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Fiat Albea to auto z nadwoziem typu sedan, zaliczane do segmentu B, czyli klasy aut małych. Produkcja modelu Albea rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to model ten zastąpił w ofercie Fiata niezbyt udany model Siena/Palio. Albea występowała jako sedan 4d, zaś odmiana kombi dalej nazywała się Palio Weekend. W 2007 roku Fiat Albea zastąpiony został modelem Linea, czyli w zasadzie Grande Punto sedan.

Fiat Albea to jeden z tańszych aut segmentu B, które zastąpiło awaryjne i cieszące się złą sławą modele Siena z nadwoziem sedan i Palio Weekend, czyli kombi. Siena i Palio powstały w ramach projekty 178, którego celem było stworzenie auta światowego. Bazą był tutaj produkowany w Ameryce Południowej Fiat Palio hatchback. Zarówno Fiat Palio, Siena jak i Albea, zaprojektowane zostały przez włoskiego mistrza designu Giorgetto Giugiaro.

Główne zalety Fiata Albei, to duża ilość miejsca we wnętrzu auta zarówno dla kierowcy i pasażerów, ogromny 500 litrowy bagażnik oraz niskie koszty eksploatacji i zakupu auta. Krytykę zbiera słaba widoczność z kabiny oraz mało precyzyjny układ jezdny. Albea to auto dużo lepsze od słusznie krytykowanej poprzedniczki Sieny, jednak także ma swoje wady w postaci np. bardzo przeciętnej jakości wykonania i trwałości.

Konkurentami rynkowymi Fiata Albea są głównie takie auta, jak m.in. Renault Thalia, Fiat Linea, Chevrolet Aveo sedan, Seat Cordoba, Skoda fabia sedan, kombi i hatchback, Renault Clio i Clio Grand Tour, Peugeot 206 SW i 207 SW oraz hatchbacki z segmentu B, czyli Volkswagen Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Seat Ibiza, Peugeot 207 a teraz nowy 208, Citroen C3, Toyota Yaris, Nissan Micra, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Kia Rio oraz Hyundai i20.

Używany Fiat Albea z początków sprzedaży, czyli z 2002 roku, to koszt od 5 do 9 tys. złotych, auta z 2003 roku kosztują od 5,5 do 11 tys. zł, zaś ośmiolatki z 2004 roku, kosztują od 7 do 13 tys. złotych. Fiat Albea z 2005 roku to wydatek od 8 do 14 tys. złotych, sześcioletnie auta wyceniane są na 11-13 tys. złotych, zaś auta z końca produkcji, czyli 2007 roku, kosztują od 12,5 do 18,5 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27375 )
Array ( [docId] => 27375 )