Fiat Seicento 0.9 – opinie, doświadczenia, na co warto zwrócić uwagę

Autor: Duda Daniel
Data: 23-09-2012 r.

Małe, typowo miejskie auto, dedykowane głowie kobietom, singlom oraz młodym parom. Świetnie sprawdza się w miejskiej dżungli, parkowanie nie przysparza problemów, pomieści pięć osób i małe zakupy lub psa.

Fiat Seicento był produkowany w latach 1998-2010, jako następca wysłużonego już Cinquecento. Wprowadzono bardzo duże zmiany stylistyczne, zastosowano nowe silniki, bardziej ekonomiczne i o większych mocach. W 2005 roku nazwę zmieniono na Fiat 600, która oferowała tylko cztery miejsca we wnętrzu auta. Fiat Seicento znalazł dużą gamę odbiorców, zarówno prywatnych jak i firmowych. Jego atrakcyjna cena, niskie koszty eksploatacji oraz mała awaryjność nie pozostały bez odzewu wśród potencjalnych nabywców. Moje Seicento to powszechna 900-setka, jak go kupowałem miał na liczniku zaledwie 45 tysięcy przebiegu, więc można powiedzieć tyle co dotarty. Praktycznie wszystko było jeszcze w nim oryginalne, nic nie wymagało napraw ani wymian, po prostu kupiłem, wsiadłem i jeździłem. Sama jazda Seicento nie jest jakimś wielkim przeżyciem. Poza miastem przy prędkościach powyżej 100km/h silnik już daje o sobie znać, w kabinie jest głośno. Stąd też wniosek, że żywiołem „Sejaka” jest miasto i tam sprawdza się najlepiej, na wąskich zatłoczonych uliczkach, ciasnych parkingach czy wzmożonym ruchu.

Silnik jak już wcześniej wspomniałem nie szokuje, ani dynamiką, ani spalaniem. Skrzynia biegów nie jest na tyle precyzyjna, na ile spodziewałby się kierowca. Przy dłuższym użytkowaniu może stwarzać problemy, biegi zaczynają włączać się z wyczuwalnym oporem.

Wnętrze stworzone bez większego wysiłku, nie czaruje swoim wyglądem.  

Mechanicznie bolączką Seicento są tylne hamulce, których elementy bardzo często korodują, powodują ich słabsze działanie, oraz unieruchamiają hamulec postojowy.

Ogólnie Seicento nie szokuje, nie porywa, ale za pieniądze, które przeznaczymy na jego zakup, otrzymujemy poprawne, miejskie auto, które nie ma wielu konkurentów. 

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27346 )
Array ( [docId] => 27346 )