Fiat Seicento

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Fiat Seicento to małe auto zaliczane do segmentu A, czyli klasy mini. Produkcja modelu Seicento odbywała się w latach 1998-2008, zaś Seicento to rynkowy następca wytwarzanego w latach 1991-1998 modelu Cinquecento. Produkcja Fiata Seicento odbywała się w zakładzie Fiat Auto Poland w Tychach.

Główne zalety Fiata Seicento, to przede wszystkim niski koszt eksploatacji oraz niewielkie wymiary zewnętrzne, ułatwiające np. parkowanie w ciasnych zakątkach w mieście. Minusy auta to mała ilość miejsca wewnątrz kabiny pasażerskiej oraz nie najlepsze wyciszenie. Seicento nawet leciwe, to wcale nie tania propozycja wśród aut używanych, gdyż w podobnej cenie można kupić np. dużo większego, kompaktowego Daewoo Lanosa na gaz LPG.

Konkurencja rynkowa Fiata Seicento, to głównie Daewoo Matiz, a także nieco większy Fiat Panda, Renault Twingo, Opal Agila i bliźniaczy Suzuki Wagon R+, a takżeDaihatsu Cuore, Suzuki Alto i „trojaczki z Kolina”, czyli Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroen C1.

Używane Fiaty Seicento z początków produkcji, czyli 1998 roku, wyceniane są od 2,5 do 7 tys. złotych. Auta dwunastoletnie z 2000 roku produkcji wyceniane są od 2,5 do 9 tys. złotych, egzemplarze jedenastoletnie z 2001 roku kosztują od 2,2 do 9 tys. złotych, zaś dziesięciolatki z 2002 roku kosztują 2,8 do 8,5 tys. złotych.

Z używanymi Seicento jest tak, że zadbane egzemplarze mocno trzymają cenę niezależnie od wieku i liczy się najbardziej stan techniczny. Najtańsze egzemplarze niezależnie od rocznika, to zwykle auta w wersji Van, jeżdżące kiedyś jako służbowe auta z kratką, a po służbie przerobione na osobowe. Ośmiolatki z 2004 roku kosztują od 4 do 10 tys. złotych, auta sześcioletnie z 2006 roku wyceniane są na 4,5 do 9 tys. złotych, zaś auta pięcioletnie z 2007 roku, czyli końca produkcji kosztują od 6,5 do 11 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27377 )
Array ( [docId] => 27377 )