Nissan Cube - segment B

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Nissan Cube to bardzo oryginalny pomysł na używane małe auto segmentu B. Model Cube to miejski mikrovan, zaliczany wprawdzie do klasy mini, jednak wymiarami wnętrza zawstydziłby niejedno auto kompaktowe. Produkcja modelu Cube ruszyła w Japonii już w 1998 roku. Dopiero jednak trzecia generacja modelu Cube, zaprezentowana w 2008 roku, weszła na europejskie rynki.

Kosmiczne, jeżdżące pudełko o dziwnym kształcie szyb i z tylną klapą przypominającą drzwi od lodówki lub od statku kosmicznego. Tak można by jednym zdaniem opisać interesujące, choć bardzo nietypowe auto, jakim jest Nissan Cube. W 2010 roku Nissan Cube trzeciej generacji, otrzymał zaszczytny tutuł Automobile Design Of The Year Award.

Model Cube zbudowany został na płycie podłogowej Nissan B platform, tej samej, z której korzysta m.in. Nissan Micra. W Polsce Nissan próbował sprzedawać model Cube jednak u nas to auto się nie przyjęło. Po części może być to efekt dostępności tylko jednej, bardzo bogatej wersji wyposażenia z silnikiem benzynowym 1.6 110 KM, co na pewno wpłynęło na wysoką cenę auta, sięgającą ok. 70 tys. złotych. Inna sprawa, że nie każdemu to auto przypadłoby do gustu, nawet za dużo niższą cenę.

Zalety Nissana Cube, to przede wszystkim fakt, że auto jest kompletnie inne, niż wszystkie oferowane na Starym Kontynencie auta. Nie znajdzie się chyba osoba, która nie obejrzy się za Nissanem Cube. Czy jednak auto spodoba się takiej osobie, to już może być sprawa dyskusyjna. Zaletą jest mocny silnik benzynowy 1.6 110 KM oraz duży jak na małe auto, 400 litrowy bagażnik, jakiego nie ma wiele aut kompaktowych.

 

Rywale rynkowi Nissana Cube, to przede wszystkim mikrovany, jak: Opel Meriva, Citroen C3 Picasso, Renault Modus, Nissan Note, Honda Jazz, Ford Fusion, Suzuki Splash, Opel Agila. Z uwagi na wymiary auta, Nissan Cube to konkurent dla aut segmentu B, jak m.in. Toyota Yaris, Volkswagen Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Renault Clio, Citroen C3 oraz Peugeot 207 i 208. Cenowo Nissan Cube to jednak rywal bardziej dla aut segmentu C, czyli kompaktów.

Ceny używanych Nissanów Cube z 2010 roku (starsze auta nie są w Polsce dostępne), wahają się od 38 do 47 tys. złotych. Większość z tych aut, to egzemplarze kupione w Polsce jako nowe, a nawet można znaleźć jeszcze egzemplarze po demonstracyjne u dealerów Nissana.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27358 )
Array ( [docId] => 27358 )