Seat Ibiza IV - segment B

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Seat Ibiza to jeden z przedstawicieli mocno obsadzonego segment B, czyli klasy aut małych. Seat Ibiza zadebiutował w 1985 roku, jeszcze jako auto powstałe we współpracy z Fiatem. Kolejne generacje Ibizy powstawały już przy współpracy koncernu Volkswagen do którego należy hiszpańska marka i są technicznie spokrewnione z Volkswagenem Polo.

Ibiza czwartej generacji, nosząca oznaczenie producenta 6L, zadebiutowała w 2001 roku, a do polskiej oferty Seata w 2002 roku. Ibiza IV dostępna była jako hatchback trzy i pięciodrzwiowy oraz jako czterodrzwiowy sedan o nazwie Cordoba. Ibizę i Cordobę 6L zaprojektował słynny designer Walter de Silva, będący autorem m.in. nadwozia Alfy Romeo 156.

Główne zalety Seata Ibizy IV generacji, to dobre właściwości jezdne, korzystne ceny zakupu, poręczność, łatwa obsługa i dobra ergonomia, a także oszczędne i trwałe, volkswagenowskie diesle. Wady Ibizy czwartej generacji, to bardzo twarde resorowanie, głośne silniki, bardzo przeciętna a czasem wręcz niechlujna jakość wykonania oraz za słabe hamulce. Konkurencja rynkowa Seata Ibizy IV, to Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Ford Fiesta, Renault Clio, Peugeot 206 i 207, Citroen C3, Toyota Yaris, Honda Jazz, Kia Rio oraz Hyundai i20.

 

Używany 10-letni Seat Ibiza IV z 2002 roku, kosztuje od 6,5 do nawet 17 tys. złotych. Duża część oferowanych na rynku wtórnym aut pochodzi z indywidualnego importu i ma za sobą burzliwą przeszłość, choć aut kupionych w polskiej sieci sprzedaży także nie brakuje. Najbardziej poszukiwane są auta z oszczędnymi i trwałymi silnikami Volkswagena TDI. Odmiana Cordoba, czyli właściwie Ibiza sedan 4d z 485 litrowym bagażnikiem, kosztuje podobnie.

Ośmioletnia Ibiza IV z 2004 roku, to wydatek od 12 do 24 tys. złotych, sześciolatki z 2006 roku kosztują od 16,5 do 31 tys. złotych, zaś auta czteroletnie z 2008 roku, czyli końcówka produkcji Ibizy IV, to koszt rzędu 20-25 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27355 )
Array ( [docId] => 27355 )