Czy można zrezygnować z ubezpieczenia

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj o tym szczególnie w sytuacji, kiedy na przykład inny ubezpieczyciel zaproponuje Ci korzystniejsze cenowo warunki ubezpieczenia pojazdu.

Gdy ubezpieczasz auto pamiętaj, że z ubezpieczenia możesz zrezygnować w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy, jeśli jest ona zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. W takiej sytuacji nie musisz płacić żadnej kary. Musisz się jednak liczyć z tym, że po rozwiązaniu umowy przy wypłacie pieniędzy firma ubezpieczeniowa potrąci Ci część składki za okres, kiedy korzystano z polisy.

Warto także wiedzieć, że prawo do rezygnacji z ubezpieczenia OC masz także wtedy, kiedy zakupisz używane auto. Nie musisz kontynuować ubezpieczenia w firmie, w której polisę kupił poprzedni właściciel auta. Umowę taką możesz wypowiedzieć, zaś ubezpieczenie wykupić w innej firmie ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie trzeba jednak wtedy złożyć przed upływem 30 dni od daty zakupu samochodu.

Kiedy kończy Ci się umowa ubezpieczenia i nie chcesz jej przedłużać, również masz prawo zmienić ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to najpóźniej jeden dzień przed końcem aktualnego okresu ubezpieczenia OC. Żeby takie wypowiedzenie było skuteczne, należy firmę ubezpieczeniową powiadomić o swojej decyzji na piśmie, co oznacza, że wniosek o odstąpieniu od umowy ubezpieczenia musisz złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym.

Wypowiadając umowę ubezpieczenia OC pojazdu, zażądaj od firmy ubezpieczeniowej wystawienia zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia. Jest ono bowiem ważne, jeśli mamy wypracowane jakieś zniżki i taki dokument przyda się nowemu ubezpieczycielowi przy naliczaniu składki.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27799 )
Array ( [docId] => 27799 )